Mężczyzna początkiem grudnia w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie miał mieć wykonany zabieg jaskry. Operacja została jednak przełożona na styczeń.
- Kiedy zgłosiłem się do poradni okulistycznej szpitala, dowiedziałem się, że operacji nie będzie i najlepiej jak znajdę sobie inną klinikę w Lublinie, ewentualnie w Krakowie. Lekarz z poradni doradził, żeby pojechać do Lublina skoro wcześniej operowała mnie doktorka, która stamtąd przyjeżdżała
- opowiada pacjent.
Dla mężczyzny wyjazd do innego miasta to dodatkowe koszty. Tym bardziej, że na jednej wizycie się nie skończy.
- Po operacji jaskry przez jakiś czas będę musiał być pod kontrolą specjalisty - dodaje.
Pacjent ostatecznie zdecydował się na Lublin. Zabieg będzie miał wykonany dopiero po świętach wielkanocnych.
- W lubelskim szpitalu wstrzymano planowe operacje. Ma to związek z grypą - opowiada.
Jednocześnie dodaje, że nie rozumie dlaczego nazwiska specjalistów, którzy nie pracują w klinice okulistyki, w dalszym ciągu wymienione są na stronie rzeszowskiego szpitala.
- Wprowadza to pacjentów w błąd - denerwuje się nasz rozmówca.
Szpital przy Szopena nie przedłużył kontraktów specjalistom
Dyrekcja szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie przyznaje, że od połowy stycznia, a także w lutym pacjenci, którzy mieli zaplanowany zabieg okulistyczny, byli odsyłani do innych placówek, w tym do Lublina. Powód: szpital nie przedłużył kontraktów siedmiu specjalistom - pięciu lekarzom z Lublina, jednemu z Katowic i jednemu z Krosna.
Kiedy pytamy, dlaczego nie przedłużono kontraktów słyszymy, że specjaliści mieli płacone za wykonywane procedury. A to nie było opłacalne dla szpitala. Dyrekcja zapewnia, że sytuacja w klinice wróciła już do normy.
- Pacjenci nie są już odsyłani do innych placówek. Zastępstwo za lekarzy, którzy przyjeżdżali do nas z innych ośrodków, przejął personel, który pracuje na miejscu
- podkreśla Tadeusz Pióro, p.o. dyrektora naczelnego w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.
- Obecnie przez zespół lekarzy kliniki okulistyki wykonywane są duże zabiegi, takie jak: zaćma prosta i powikłana czy zabiegi jaskry. Specjaliści wykonują także inne zabiegi m.in. usuwanie skrzydlika, gradówki, xantalazmy, usuwanie zmian powiek, witrektomię, wiotkość skóry powiek (blepharochalazony), iniekcje doszklistkowe - wymienia Marek Wiater, zastępca dyrektora szpitala przy ul. Szopena w Rzeszowie.
W Rzeszowie możliwy będzie przeszczep rogówki
Dodaje, że w najbliższym czasie w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie uruchomiona zostanie procedura przeszczepu rogówki.
- Nasza klinika będzie pierwszym i jedynym na Podkarpaciu ośrodkiem wykonującym tego typu operacje - mówi dr hab. n. med. Krzysztof Gutkowski, dyrektor do spraw medycznych.
Pomóc w tym ma specjalista z Katowic, który niebawem ma zostać ściągnięty do Rzeszowa.
Czy kadra kliniki zostanie powiększona jeszcze o innych lekarzy?
- Klinika posiada wysoko wykwalifikowany zespół własnych specjalistów i nie ma potrzeby zatrudniania dodatkowo lekarzy z innych ośrodków - wyjaśnia doktor Krzysztof Gutkowski.
WIDEO: W Rzeszowie powstało Centrum Symulacji Medycznej
