Państwowi inspektorzy badają skład chleba mszalnego

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Producentów hostii zatwierdza Kościół. Muszą złożyć przyrzeczenie przed biskupem, że będą one wypiekane zgodnie z prawem kościelnym
Producentów hostii zatwierdza Kościół. Muszą złożyć przyrzeczenie przed biskupem, że będą one wypiekane zgodnie z prawem kościelnym Katarzyna Ponikowska
Po raz pierwszy sprawdzana jest jakość hostii i komunikantów. Do tej pory państwowi urzędnicy nie prowadzili takiej kontroli.

Niekwaszone, czysto pszenne i świeżo upieczone - takie właśnie powinny być hostie i komunikanty zgodnie z wytycznymi Episkopatu. Czy spełniają te normy? Sprawdzają to kontrolerzy z Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. W woj. łódzkim skontrolowano na razie producenta spod Kutna. Przedsiębiorca kontrole popiera, choć ma wątpliwości czy pobranie próbek wystarczy.

- Zawsze to zakonnice i zakonnicy wypiekali hostie. Robili to z czcią. A teraz stało się to towarem obwoźnym i nie jest już traktowane jako chleb mszalny, dlatego kontrole się przydadzą. Skład hostii i komunikantów zawsze był określony „Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego” oraz prawem kanonicznym. To ścisła receptura, czyli najczystsza woda, najlepsza mąka i ciężka praca ludzka, choć tego ostatniego składnika w Mszale nie ma. Kontrolerzy też go nie sprawdzą, jeśli będą tylko pobierać próbki - zaznacza Jan Petera, od 25 lat prowadzący z żoną firmę w AR-Ka Wypieki i Sprzedaż Opłatków w Dobrzelinie.

CZYTAJ TEŻ: Konsekracja kościoła Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Łodzi [ZDJĘCIA, FILM]

Brat Szymon Biernat, który przez wiele lat zaopatrywał łódzki klasztor dominikanów w hostie i komunikanty, podkreśla, że trudno określić, która praca jest ciężka. Dostawców poszukiwał więc na specjalistycznych targach. Od 15 lat kupuje komunikanty i hostie w Wieliczce, bo nie kruszą się dzięki lekko półokrągłym brzegom. - Dzięki temu nie ma partykuł (okruch opłatka - red.), a przecież w każdej partykule jest Pan Jezus. Oczywiście partykuły należy spożyć, ale problem jest gdy któraś z nich spadnie i trzeba jej szukać - wyjaśnia brat Szymon.

Dominikanin dostawcę zmienił tylko raz, ale nie z powodu złej jakości produktu. - Wcześniej brałem opłatki od producenta ze Śląska, ale zawiodłem się, bo opłatki miały być na święta, a przyjechały już po nich - wspomina dominikanin.

Inspekcja też nie zamierza sprawdzać stopnia trudności pracy, jaką wkłada się w produkcję chleba mszalnego. - Kontrola komunikantów oraz hostii polega na sprawdzeniu ich jakości handlowej, obejmującej cechy dotyczące ich właściwości organoleptycznych, fizykochemicznych, wielkości lub masy oraz wymagania wynikające ze sposobu produkcji, opakowania, prezentacji i oznakowania, nieobjęte wymaganiami sanitarnymi, weterynaryjnymi lub fitosanitarnymi - mówi Beata Bakalarska, naczelnik Wydziału Kontroli Artykułów Pochodzenia Zwierzęcego w Głównym Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

ZOBACZ TEŻ: Licytacja wyposażenia kościoła św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie Łódzkim

Kontrolerzy sprawdzą, czy opłatki powstają zgodnie z przepisami. - Do wypieku komunikantów oraz hostii może być użyta wyłącznie czysta mąka pszenna bez żadnych dodatków i konserwantów - mówi Beata Bakalarska.

Poza tym zgodnie z wytycznymi Episkopatu w komunikantach nie może być „materii różnej od pszenicy”. Dlatego Jan Petera liczy, że kontrolerzy sprawdzą młyn, z którego od 15 lat bierze mąkę. - Jego właściciel jest bardzo wierzący i przechowuje mąkę w specjalnych warunkach, by nie było w niej żadnych pyłów - podkreśla Petera.

Panu Janowi i jego żonie w przygotowaniu receptury pomagały zakonnice z Łowicza i Płocka. Dlatego teraz stara się nie być dla nich konkurencją. Swoje towary eksportuje głównie do ośrodków polonijnych w Kanadzie i USA. - W związku z tym eksportem musimy spełniać bardzo ścisłe wymogi, więc żadnej kontroli się nie boimy - mówi Petera. - U nas też były i są wymogi, ale jak to w Polsce, jak nad producentem nie ma bata, to tępieje.

Wypluli i podeptali hostię. "To przestępstwo w wymiarze religijnym i cywilnym"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Państwowi inspektorzy badają skład chleba mszalnego - Dziennik Łódzki

Wróć na i.pl Portal i.pl