Papież Franciszek o konflikcie w Strefie Gazy: Wojna to porażka

Salvatore Cernuzio, ks. Paweł Rytel-Adrianik – Vatican News
PAP/EPA
Papież Franciszek zaprosił w piątek 7 czerwca do Ogrodów Watykańskich ambasadorów Palestyny i Izraela, by wspólnie modlić się o pokój w Ziemi Świętej. - Tak wielu niewinnych ludzi umiera na naszych oczach. Wojna to porażka polityki i ludzkości, pozostawia świat gorszym, niż go zastała – powiedział Papież.

Spis treści

Słowa te papież Franciszek wypowiedział podczas specjalnego upamiętnienia spotkania sprzed 10 lat z prezydentem Izraela Peresem i prezydentem Palestyny Abbasem, podczas którego posadzono drzewko oliwne i miała miejsce modlitwa o pokój.

Papież apelował o zawieszenie broni w Strefie Gazy, uwolnienie izraelskich zakładników, dostęp do pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.

Papież Franciszek pod drzewem oliwnym

Siedząc pod drzewem oliwnym zasadzonym 10 lat lat temu, Franciszek podzielił się z obecnymi osobistymi przeżyciami. Wspominał emocjonalny uścisk między dwoma prezydentami Izraela i Palestyny sprzed 10 lat. Jak określił, był to „uścisk pokoju”.

Nawiązał też do swej wizyty w Weronie, gdzie 18 maja był świadkiem przyjacielskiego uścisku dwóch przedsiębiorców – Maoza i Aziza, Izraleczyka i Palestyńczyka. Obaj stracili członków rodzin w obecnej wojnie. W tym kontekście Papież zachęca, by nie przestawać marzyć o pokoju, „który daje nam nieoczekiwaną radość poczucia się częścią jednej ludzkiej rodziny. Widziałem tę radość kilka dni temu w Weronie, na twarzach tych dwóch ojców, Izraelczyka i Palestyńczyka, którzy objęli się na oczach wszystkich. Tego właśnie potrzebują Izrael i Palestyna: uścisku pokoju!” – stwierdził Papież.

Krew przelana przez niewinnych

Od miesięcy w Ziemi Świętej „jesteśmy świadkami rosnącej wrogości i widzimy, jak wielu niewinnych umiera na naszych oczach” – ubolewał Franciszek. „Całe to cierpienie, brutalność wojny, przemoc, którą wyzwala i nienawiść, którą zasiewa w przyszłych pokoleniach, powinny nas przekonać, że każda wojna pozostawia świat w gorszym stanie, niż go zastała. Wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, klęską przed siłami zła” – podkreślił.

Za wojną stoją walka o władzę i interesy gospodarcze

Nie możemy się łudzić, że „wojna może rozwiązać problemy”, a raczej, ostrzega Papież, „musimy być krytyczni i czujni wobec ideologii, która niestety dominuje dzisiaj, zgodnie z którą konflikt, przemoc i pęknięcia są częścią normalnego funkcjonowania społeczeństwa”. W grę wchodzą zawsze „walki o władzę między różnymi grupami społecznymi”, „partykularne interesy gospodarcze”, „międzynarodowe balansowanie polityczne, które ma na celu pozorny pokój, uciekając od prawdziwych problemów”.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Istnieje zatem potrzeba „odnowionego zaangażowania w budowanie pokojowego świata” ze strony wszystkich: wierzących, niewierzących, ludzi dobrej woli. „Nie przestawajmy marzyć o pokoju i budowaniu pokojowych relacji!” – mówił Papież. Następnie mówi zgromadzonym w Ogrodach Watykańskich, aby modlili się „każdego dnia”, aby „ta wojna wreszcie się skończyła”: „Myślę o wszystkich, którzy cierpią, w Izraelu i Palestynie: chrześcijanach, żydach i muzułmanach”.

Papieskie apele o pokój w Ziemi Świętej

Papież apeluje i prosi o pilne zawieszenie broni. „Myślę o członkach rodzin i izraelskich zakładnikach i proszę o ich jak najszybsze uwolnienie; myślę o ludności palestyńskiej i proszę o jej ochronę i otrzymanie wszelkiej niezbędnej pomocy humanitarnej; myślę o wielu ludziach przesiedlonych w wyniku walk i proszę o szybką odbudowę ich domów, aby mogli wrócić w pokoju”.

Papież wskazuje na Palestyńczyków i Izraelczyków, którzy „pośród łez i cierpienia” pracują, aby „oczekiwać świtu pokojowego świata”. „Wszyscy musimy pracować i angażować się, aby osiągnąć trwały pokój”, burząc „mury wrogości i nienawiści”, podkreśla Franciszek. „Musimy wszyscy –dodaje – mieć Jerozolimę w sercu, aby stała się miastem braterskiego spotkania chrześcijan, żydów i muzułmanów, chronionym specjalnym statutem gwarantowanym na szczeblu międzynarodowym”.

Modlitwa do Boga

Pokój, przypomina dalej Papież, nie powstaje tylko na stołach ludzkich i politycznych kompromisów, ale „rodzi się z serc przemienionych” przez miłość Boga, który „jest bliski, współczujący, miłosierny”.

Papież Franciszek, wraz z obecnymi ambasadorami i duchownymi, modlił się na koniec tą samą modlitwą, którą odmawiał dziesięć lat temu: „Pomóż nam! Daj nam pokój, naucz nas pokoju, prowadź nas ku pokojowi". Otwórz nasze oczy i nasze serca i daj nam odwagę powiedzieć: nigdy więcej wojny! Wojna wszystko niszczy! Wzbudź w nas odwagę do konkretnych gestów na rzecz budowania pokoju”. Wyraził nadzieję, że „z serca każdego człowieka zostaną wygnane te słowa: podział, nienawiść, wojna”.

Podlewanie drzewa oliwnego pokoju 

Na zakończenie ceremonii, rabin Alberto Funaro, przewodniczący Głównej Synagogi w Rzymie i Abdellah Redouane, sekretarz generalny Islamskiego Centrum Kultury we Włoszech, oraz ambasadorzy Izraela i Palestyny przy Stolicy Apostolskiej podeszli do Papieża i symbolicznie podlali drzewko oliwne posadzone 10 lat temu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl