Pasek artykułowy - wybory

Parlament Europejski wezwał do wszczęcia śledztwa. Wybory w Serbii były sfałszowane?

Damian Kelman
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W związku z nieprawidłowościami odkrytych przy wyborach parlamentarnych i lokalnych w Serbii w 2023 r. Parlament Europejski przyjął rezolucję, wzywającą do wszczęcia niezależnego międzynarodowego śledztwa. Najwięcej zastrzeżeń wzbudzają wybory w Belgradzie.

Spis treści

Parlament Europejski chce śledztwa ws. wyborów w Serbii

Za przyjęciem dokumentu, który wzywa do wszczęcia niezależnego międzynarodowego śledztwa w związku z wyborami w Serbii, głosowało 461 posłów, 53 było przeciw, a 43 wstrzymało się od głosu.

PE wzywa również w rezolucji Komisję Europejską do natychmiastowego rozpoczęcia przeglądu środków przekazanych rządowi Serbii oraz do ich zawieszenia, jeśli władze w Belgradzie nie będą gotowe do wdrożenia kluczowych zaleceń związanych z wyborami lub jeśli międzynarodowe dochodzenie wykaże, że władze były bezpośrednio zaangażowane w oszustwa wyborcze.

Wezwanie do współpracy

W tekście wezwano także rząd Serbii do pełnej i merytorycznej współpracy z OBWE, Unią Europejską i Radą Europy.

Europarlamentarzyści podkreślili, że "obywatele Serbii zasługują na uczciwe wybory". Zwrócili także uwagę na to, że ewentualne zamrożenie i zawieszenie funduszy europejskich nie jest wymierzone w obywateli Serbii.

W obradach PE wzięli również udział przedstawiciele serbskiej opozycji. Liderka największego ugrupowania opozycyjnego w kraju, koalicji Serbia Przeciwko Przemocy, z zadowoleniem przyjęła czwartkową decyzję PE.

"Wszystkie manipulacje, nadużycia, nieprawidłowości, które naznaczyły proces wyborczy, nie tylko w dniu wyborów, ale w całej poprzedzającej go fazie, dotyczą monitorowania mediów, propagowania jednej partii, faworyzowania jednej listy, nierównych warunków - zastraszania opozycji" - powiedziała Marinika Tepić.

Protesty w Serbii

Serbia Przeciwko Przemocy rozpoczęła organizację protestów przeciwko fałszerstwom wyborczym już następnego dnia po głosowaniu, które odbyło się 17 grudnia 2023 r., żądając jego powtórzenia.

Rządząca Serbska Partia Postępowa (SNS) zdobyła w nich 128 miejsc w 250-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, a największa koalicja opozycyjna - 65 mandatów. Obserwatorzy wyborczy, reprezentujący UE i Radę Europy, ocenili, że wybory nie były sprawiedliwe, głosowanie zostało zmanipulowane, a sprawę powinna zbadać policja.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl