– Eurodeputowani są zaniepokojeni zaakceptowaniem planu, podczas gdy pozostają nierozwiązane kwestie związane z praworządnością, takie jak niezależność sądownictwa czy podważanie prymatu unijnego prawa – przekazała rzeczniczka Parlamentu Europejskiego.
O wtorkowej debacie nad polskim KPO informuje RMF FM. Według brukselskiej korespondentki rozgłośni, decyzja o potrzebie dyskusji na ten temat została podjęta „w ostatniej chwili”. Wnioskowali o to liberałowie, ale pomysł poparli także socjaldemokraci i Europejska Partia Ludowa.
Jak wskazują rozmówcy RMF FM, celem debaty jest wywarcie presji na KE, aby ta „surowo oceniała wykonanie przez polskie władze zobowiązań zapisanych w tzw. kamieniach milowych”.
Akceptacja KPO i wizyta szefowej KE w Polsce
Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odwiedziła w czwartek Warszawę, gdzie spotkała się z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą. Wizyta miała związek z podjętą dzień wcześniej decyzją o zaakceptowaniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy.
Decyzję tę poprzedziły długie negocjacje. Polska w ramach porozumienia z Komisją zobowiązała się do wprowadzenia zmian w systemie sądownictwa. Ursula von der Leyen podkreślała, że pieniądze dla Polski zostaną wypłacone dopiero po wypełnieniu tych warunków. Powiedziała, że finanse te muszą być wydawane w warunkach rządów prawa.
rmf24.pl