Parlament za wejściem Finlandii do NATO
Wyniki głosowania w sprawie zgody na dołączenie Finlandii do NATO ogłoszono po godzinie 13:
- Za – 184 głosy
- Przeciw – 7 głosów
- Wstrzymujący – 1 głos
- Nieobecni - 7
Droga Finlandii do NATO
Chęć dołączenia do Paktu Północnoatlantyckiego Finlandia, a także Szwecja wyraziły po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Zarówno Helsinki, jak i Sztokholm wcześniej nie wyrażały zamiaru akcesji do Sojuszu.
Po drugiej wojnie światowej Finlandia była w pewnym stopniu zależna od Związku Sowieckiego, który miał wpływ na jej politykę zagraniczną. Bo upadku komunizmu proces ten zaczął zanikać, ale mimo to Finowie nie zabiegali o członkostwo w NATO, jednocześnie rozwijając swoją armię.
By móc dołączyć do Sojuszu, niezbędna jest zgoda wszystkich państw członkowskich. Większość z nich już tego dokonała, jednak na drodze Finlandii oraz Szwecji pojawiły się dwie przeszkody: Turcja oraz Węgry.
Ankara oskarża Helsinki o wspieranie kurdyjskich separatystów, których uznaje za organizacje terrorystyczne, z kolei Węgry, prowadzące mocno prorosyjską politykę, ociągają się z podjęciem decyzji. Do szybszego głosowania w tej sprawie wezwała prezydent Katalina Novak, z kolei premier Viktor Orban, choć sam przyznaje, że popiera akcesję Finlandii oraz Szwecji twierdzi, że niektórzy posłowie koalicji rządzącej „nie byli zbyt entuzjastycznie nastawieni”.
„Państwa te rozpowszechniają rażące kłamstwa na temat naszej demokracji i rządów prawa” – mieli mówić politycy węgierscy.
W lipcu 2022 roku prezydent Andrzej Duda podpisał w Gdyni akty ratyfikacji przystąpienia do NATO Finlandii oraz Szwecji. Wcześniej decyzję o wstąpienie tych dwóch państw do Paktu Północnoatlantyckiego ratyfikowały obie izby polskiego parlamentu.
lena
