Spis treści
Życiorys Edyty Stein
Edyta Stein urodziła się 12 października 1891 r. we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej jako jedenaste dziecko. Jako młoda dziewczyna zaczęła tracić wiarę w Boga.
Poszukiwała prawdy i rozpoczęła studia na uniwersytecie we Wrocławiu, które kontynuowała następnie w Getyndze u znanego filozofa Edmunda Husserla. Została jego asystentką, ale jej duchowość wisiała na włosku.
Latem 1921 roku, całkowicie pochłonięta pracą naukową, odkryła w dość przypadkowy sposób Jezusa Chrystusa. Kilka miesięcy później przyjęła chrzest, komunię świętą i bierzmowanie.
W obozie Auschwitz
Została pedagogiem i przez kolejne lata zgłębiała wiarę katolicką. Wstąpiła do Karmelu, gdzie otrzymała imię – Teresa Benedykta od Krzyża. Trafiła do Holandii, by uniknąć zagrożenia ze strony nazistów. Tam, 2 sierpnia 1942 r., została jednak aresztowana i wraz ze swoją siostrą Różą deportowana do Oświęcimia, gdzie obie zagazowano 9 sierpnia 1942 roku.
Pracowała akurat nad biografią św. Jana od Krzyża i opisywała jego spokojną śmierć. Jedna z sióstr wspominała ją:
To, czego nie mogła do końca dopisać, do końca jednak przeżyła.
Współpatronka Europy
Papież Jan Paweł II nazwał św. Teresę Benedyktę od Krzyża „symbolem dramatów Europy XX stulecia”:
Doświadczenie tej kobiety, która musiała stawić czoło wyzwaniom burzliwego stulecia, staje się dla nas wzorem. Współczesny świat zwodzi nas kuszącą wizją otwartej bramy, która ma oznaczać, że wszystko jest dozwolone. Nie chce zarazem dostrzec ciasnej bramy rozeznania i wyrzeczenia. (…) Nowa Święta uczy nas, że droga miłości do Chrystusa prowadzi przez cierpienie. (…) Tajemnica krzyża stopniowo ogarnęła całe jej życie, a na koniec doprowadziła do najwyższej ofiary. Jako oblubienica Ukrzyżowanego, nie tylko napisała głębokie rozważania o ‘wiedzy krzyża’, ale przeszła aż do końca szkołę krzyża. Wielu naszych współczesnych chciałoby zmusić krzyż do milczenia. Ale nie ma nic bardziej wymownego niż krzyż zmuszony do milczenia!”
„Kto szuka prawdy, ten zawsze, świadomie czy nieświadomie, szuka Boga”
Przyjęcie wiary katolickiej nie tylko nie oderwało Teresy Benedykty od duchowej spuścizny jej narodu, ale wprost przeciwnie pomogło jej odkryć wartość żydowskich korzeni. Dlatego też chciała być jak biblijna Estera, która wstawia się za swym narodem, pragnąc uchronić go od zagłady.
Chodź, idziemy, aby umrzeć za nasz naród - słowa Teresy, gdy razem z siostrą wychodziły w szpalerze żandarmów z klasztornej bramy.
Teresa Benedykta od Krzyża została beatyfikowana przez św. Jana Pawła II 1 maja 1987 r. Papież Polak kanonizował ją 11 października 1998 r. 1 października 1999 r. ustanowił ją współpatronką Europy.
źródło: Vatican News/Radio Watykańskie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?