To była uroczystość o szczególnym znaczeniu dla rodzin pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. To także szczególny dzień w upamiętnieniu historii obrony WST z września 1939 r.
Po kilku miesiącach żmudnych prac udało się ustalić tożsamość pięciu poległych polskich żołnierzy, których szczątki odnaleziono na Westerplatte jesienią ubiegłego roku. Podczas uroczystości porannych na Westerplatte 1 września 2020 r., prezydent Andrzej Duda wręczył Rodzinom Westerplatczyków noty identyfikacyjne.
Uroczystości na Westerplatte w Gdańsku. Obchody 81. rocznicy...
Zidentyfikowano plutonowego Adolfa Petzelta, kaprala Bronisława Peruckiego, kaprala Jana Gęburę, starszego strzelca Władysława Okrasę, legionistę Józefa Kitę.
Jak podkreśla w komunikacie Jan Hlebowicz z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, prace identyfikacyjne przebiegały w oparciu o zgromadzony materiał porównawczy pobrany przez prokuratora IPN od żyjących krewnych poległych na Westerplatte żołnierzy. Identyfikację prowadził zespół biegłych genetyków sądowych pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Zaznaczmy, jesienią ub. roku, w czasie prac archeologicznych, badacze Muzeum II Wojny Światowej odkryli na Westerplatte szczątki dziewięciu ludzi, pochowanych niedaleko głównego traktu prowadzącego od parkingu do Pomnika Obrońców Wybrzeża, w okolicy obecnego cmentarza.
- Kontekst miejsca, przedmioty znalezione przy szczątkach wskazują, że są to polegli członkowie garnizonu polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte – mówił wówczas Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Na jednym ze szkieletów są elementy polskiego, wojskowego oporządzenia używanego w 1939 r., przy drugim znaleźliśmy polski bagnet w pochwie. Moim zdaniem są to żołnierze, którzy zginęli w zbombardowanej Wartowni nr 5, na co mogą wskazywać obrażenia widoczne na kościach, rozczłonkowanie szkieletów.
Zaznaczmy, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu przez funkcjonariuszy niemieckich, w pierwszych dniach września 1939 roku, zabójstw żołnierzy Wojska Polskiego na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.
Prace prokuratora gdańskiego pionu śledczego IPN jak i biegłych nadal trwają. Śledztwo zostanie zakończone po identyfikacji wszystkich poległych żołnierzy, których szczątki odnaleziono na Westerplatte w ubiegłym roku.
Noty biograficzne
Plutonowy Adolf Petzelt
Urodzony 17. listopada 1906 r. w Kałuszu. Syn Edwarda i Marianny z domu Płoskonka. Na Westerplatte od 20 września 1938 r. Dowódca Wartowni nr 5. 2 września 1939 r. w trakcie bombardowania Westerplatte zginął w wartowni nr 5. Pochowany przy willi oficerskiej po zakończeniu walk.
Kapral Bronisław Perucki
Urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) najprawdopodobniej we wsi Rączki w świętokrzyskim. Syn Kacpra i Katarzyny z domu Gaj. Przybyły na Westerplatte wraz z ostatnim wzmocnieniem 13 sierpnia 1939 r. Przypisany do załogi wartowni nr 5. Zginął w jej wnętrzu w trakcie nalotu 2 września 1939 r. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.
Kapral Jan Gębura
Urodzony 20 czerwca 1915 r. w Połągwi. Syn Józefa i Walerii z domu Klepacz. Zameldował się na Westerplatte wraz z wiosenną zmianą 17 marca 1939 r. Żołnierz z obsady wartowni nr 5, zginął 2 września 1939 r. w trakcie bombardowania Westerplatte, pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.
Starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski)
Urodzony 2. października 1916 r. w Skolimowie pod Warszawą. Syn Tomasza i Sabiny z domu Munch. Na terenie składnicy od 30 lipca 1939 r. Żołnierz odpowiedzialny za aprowizację i wyżywienie załogi. 2 września 1939 r. w trakcie nalotu na Westerplatte, poległ w wartowni nr 5. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.
Legionista Józef Kita
Urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) w Sędziszowie, pow. Jędrzejów. Syn Andrzeja i Marianny. Zameldował się na Westerplatte wraz z wiosenną zmianą 17 marca 1939 r. Został wybrany ordynansem Komendanta składnicy. Przypisany do załogi wartowni nr 5. Zginął 2 września 1939 r. w trakcie bombardowania Westerplatte. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.
