Pierwsza taka sytuacja w historii. Jednocześnie w czterech miejscach w Polsce zdemontowano pomniki Armii Radzieckiej

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Demontaż pomnika poświęconego Armii Czerwonej w Głubczycach.
Demontaż pomnika poświęconego Armii Czerwonej w Głubczycach. Fot. PAP/ Krzysztof Świderski
– Ten pomnik jest pomnikiem kłamstwa, pomnikiem ahistorycznym. Bo Polsce w roku 1945, ani tutaj w Głubczycach, ani na przedwojennych terenach II RP, wolności Sowieci nie przynieśli – mówił podczas demontażu pomnika Armii Czerwonej dr Karol Nawrocki. Prezes IPN określił ten monument jako symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. "dom zły", czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej.

– Ten pomnik jest symbolem systemu, który już w swoich teoretycznych podstawach w II połowie XIX w. nawoływał do światowej rewolucji i eksterminacji, likwidacji konkretnych grup społecznych – powiedział podczas briefingu prasowego w Głubczycach dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN wskazał, że symbolizuje również, system, "który zbudował sobie po 1917 r., 'dom zły', czyli Związek Sowiecki, mordujący swoich własnych obywateli, głodzący Kazachów, Ukraińców, mordujący Polaków w latach 1937-1938 w wyniku operacji antypolskiej NKWD".

– To symbol systemu, który ręka w rękę z Adolfem Hitlerem rozpoczął II wojnę światową, a więc najtragiczniejszy konflikt w historii świata. Symbol systemu, który po 1945 r. zwasalizował, skolonizował połowę Europy - w tym nasz kraj, Polskę - i który nadal mordował polskich bohaterów w ubeckich katowniach, w lasach, na ulicach – podkreślił Nawrocki.

Przypomniał, że jest to także "symbol systemu, który mordował w latach 70. i 80. polskich robotników i działaczy opozycji antykomunistycznej w różnych regionach Polski". – W końcu to symbol systemu, który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej i który odpowiada w warstwie wartości i mentalnej za śmierć współczesnych Ukraińców w XXI w. – podkreślił Nawrocki.

"By ten pomnik hańby zniknął..."

Nawrocki przywołał w swoim wystąpieniu postać i losy zmarłego we wtorek kapitana Mariana Markiewicza, represjonowanego przez komunistów żołnierza AK, późniejszego mieszkańca Głubczyc, który brał w udział w akcji "Burza" w Wilnie, walczył z Sowietami pod Surkontami. 1 września 1947 r. został aresztowany przez UB i skazany karę 15 lat więzienia. W 2017 roku Prezydent RP uhonorował go Krzyżem Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

– Tacy jak kapitan Markiewicz wciąż płacili cenę. Dostał wyrok 15 lat pozbawienia wolności, musiał szukać miejscowości, w której będzie anonimowy. Trafił tu, zostając świadkiem historii, kustoszem narodowej pamięci, rycerzem prawdy – mówił Nawrocki. Przypomniał, że po 1980. r. Markiewicz budował struktury Solidarności w Głubczycach.

– Marian Markiewicz nie dożył tego momentu, ale jedną z jego woli, było to aby, ten pomnik hańby, pomnik zwycięstwa oprawców nad ofiarami zniknął z przestrzeni miasta Głubczyc. Dziś możemy panu kapitanowi zameldować, że ten moment następuje – dodał Nawrocki.

Pomnik "Wdzięczności Armii Czerwonej" w Głubczycach

Pomnik "Wdzięczności Armii Czerwonej" w Głubczycach został wzniesiony w 1945 r, w parku miejskim. Upamiętniał czerwonoarmistów poległych na terenie powiatu głubczyckiego. Obelisk, przed którym stoi figura żołnierza sowieckiego z pistoletem maszynowym, umieszczono na cokole dawnej Kolumny Zwycięstwa, upamiętniającej pruskie wiktorie z końca XIX w. W dolnej części cokołu jest umieszczona tablica z napisem: "Cześć i chwała żołnierzom Armii Radzieckiej poległym za wyzwolenie Ziemi Głubczyckiej – Głubczyce".

Rozbiórka pomnika w Głubczycach obejmie demontaż obelisku i sowieckiego żołnierza z zachowaniem zabytkowego cokołu z XIX w., na którym zostanie usytuowane nowe upamiętnienie sfinansowane przez IPN.

W czwartek po raz pierwszy w historii, równocześnie w czterech miejscowościach: Głubczycach i Byczynie (Opolskie), Bobolicach (Zachodniopomorskie) oraz Staszowie (Świętokrzyskie) odbywa się demontaż czterech pomników poświęconych Armii Czerwonej.

mm

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl