Pierwszy tankowiec w gazoporcie. Wielki dzień w historii Polic i "Polic"

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Pierwszy do Polic zawinął „Guadelupe Explorer”. Gazowiec wyruszył 1 grudnia z Port Neches w Teksasie. To jednostka zbudowana w tym roku i pływająca pod banderą Wysp Marshalla. Długość tankowca wynosi 179 m, szerokość 28,7 m, a zanurzenie 9,5 m. Przy nośności 29,4 tys. ton, gazowiec może przewieźć ok. 23.000 ton propanu.
Pierwszy do Polic zawinął „Guadelupe Explorer”. Gazowiec wyruszył 1 grudnia z Port Neches w Teksasie. To jednostka zbudowana w tym roku i pływająca pod banderą Wysp Marshalla. Długość tankowca wynosi 179 m, szerokość 28,7 m, a zanurzenie 9,5 m. Przy nośności 29,4 tys. ton, gazowiec może przewieźć ok. 23.000 ton propanu. SW
22 grudnia 2022 roku przejdzie do historii Polic. Tego dnia do Morskiego Terminala Gazowego zawinął pierwszy tankowiec z propanem z Teksasu. 23 tysiące ton gazu trafi do instalacji nowo powstającej fabryki „Polimery Police”. W połowie przyszłego roku ma ruszyć produkcja w nowym kombinacie.

„Guadelupe Explorer” to pierwszy gazowiec, który wpłynął do nowego terminala chemicznego w porcie morskim w Policach. Jego wejście do portu nie było łatwe, bo panowały trudne warunki atmosferyczne między innymi mgła. Statek cumował nad ranem 22 grudnia

- Pierwszy ładunek ma służyć do rozruchu całej instalacji i do zweryfikowania jej funkcjonalności, więc dzisiaj mamy pierwszy krok po dłuższym marszu, który chcielibyśmy zakończyć w połowie przyszłego roku - mówi Andrzej Łuc, prezes Morskiego Portu Police.

od 16 lat

Wielkie przygotowania

Terminal umożliwi dostawy dwóch kluczowych surowców do inwestycji, tj. propanu i etylenu. W polickim gazoporcie wybudowano trzy zbiorniki – dwa na propan o pojemności 40 tys. m3 każdy i jeden na etylen o pojemności 12 tys. m3. Dostawa gazu to wynik umowy zawartej z amerykańską firmą, która zabezpiecza potrzeby Grupy Azoty na propan w 50 procentach w kolejnych dwóch latach, do 2024 roku. Wartość tej umowy to 250 milionów dolarów.

Potężna fabryka ruszy w przyszłym roku.

- Budowa Polimerów Police jest na końcowym etapie, możemy już mówić o zaawansowaniu rzeczowym na poziomie ponad 98 procent. Można powiedzieć, że to finisz, czujemy się jak w wyścigu kolarskim - mówi Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty. - Powstający kompleks chemiczny w istotny sposób poprawi bilans polipropylenu w naszym kraju i uczyni z Polski, z Grupy Azoty jednego z europejskich liderów produkcji tego bardzo ważnego półproduktu. Teraz Polska ma ujemny bilans: więcej importuje, niż produkuje. 430 000 ton sprawi, że staniemy się również jednym z liderów w Europie Środkowo Wschodniej w produkcji polipropylenu.

O tym, jak ważna jest rola nowej fabryki w Policach, przypomniał dr Andrzej Niewiński, prezes Grupy Azoty Polyolefins S.A., spółki, która realizuje projekt "Polimery Police".

- Rocznie Polska importuje 800 000 ton polipropylenu. W czasach pandemii koronawirusa okazało się, że w wielu przypadkach tego polipropylenu zabrakło dla nas. Zabrakło na maseczki, na stroje ochronne, na rurki. To było ogromne wyzwanie ze względu na zagrożenie pandemiczne, z jakim musieliśmy sobie poradzić. Nasz produkt w istotny sposób pozwoli obniżyć to ryzyko, jeżeli w przeszłości takie zdarzenie będzie miało miejsce - wyjaśnił prezes Niwiński.

Co to za inwestycja?

Przypomnijmy, że generalnym wykonawcą „Projektu Police” jest Hyundai Engineering Co., Ltd. Planowany termin rozpoczęcia komercyjnej eksploatacji wyznaczono na 2023 rok. W zakres projektu wchodzi instalacja do produkcji propylenu, instalacja do produkcji polipropylenu wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą towarzyszącą, a także terminal przeładunkowo-magazynowy.

Produkowany pod marką Gryfilen polipropylen wykorzystywany będzie między innymi w produkcji opakowań, artykułów gospodarstwa domowego, w przemyśle samochodowym czy farmaceutycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pierwszy tankowiec w gazoporcie. Wielki dzień w historii Polic i "Polic" - Głos Szczeciński

Wróć na i.pl Portal i.pl