Pod koniec XIX wieku świat nauki głowił się jak rozwiązać problem przesyłania energii elektrycznej na duże odległości. Michał Doliwo – Dobrowolski kilka miesięcy przed Teslą skonstruował prądnicę prądu zmiennego trójfazowego, zbudował linie przesyłającą prąd na odległość 175 kilometrów. Wynalazł silnik indukcyjny z wirnikiem klatkowym czyli … całkiem współczesną suszarkę do włosów. Angażował się w rozwiązania technologiczne umożliwiające produkcję energii z elektrowni wodnych.
Stowarzyszenie Elektryków Polskich od lat zabiega o przywrócenie polskiemu wynalazcy należnej pamięci i uznania. W czerwcu w Szczecinie odsłonięto pierwszy w Polsce i na świecie pomnik Michała Doliwo Dobrowolskiego. Jego odlana w brązie postać spogląda z ławeczki na budynek Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Dopinguje studentów do innowacji. Autorem rzeźby jest prof. Marian Molenda z Nysy, kierownik pracowni rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Autor znanych rzeźb miejskich w Opolu, Nysie, Warszawie.
- Oparłem się na zachowanych fotografiach wynalazcy – mówi prof. Marian Molenda. – Jego postać trzyma na kolanie kapelusz, będący charakterystycznym elementem stroju, a w drugiej ręce plik patentów naukowych.
Obecnie trwają zabiegi, aby zmienić zapis w Wikipedii, w haśle o Michale Doliwo Dobrowolskim. Z informacji, że jest rosyjskim wynalazcą polskiego pochodzenia na zapis, że jest Polakiem urodzonym w Rosji (jego ojcem był Polak, matką Rosjanka).
