Pijany Słowak niechcący dotarł na Ukrainę. Próbował przekroczyć granicę. Za taki czyn grozi kara grzywny

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jedno z przejść granicznych polsko-ukraińskich znajduje się we wsi Zosin w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim.
Jedno z przejść granicznych polsko-ukraińskich znajduje się we wsi Zosin w województwie lubelskim, w powiecie hrubieszowskim. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
Ukraińskie służby graniczne ujęły obywatela Słowacji, który próbował nielegalnie przekroczyć granicę - podał w środę portal Hromadske. Jak się okazało, intruz zawędrował na Ukrainę, wracając z wesela przyjaciół w słowackiej wsi Lekarovce. Był nietrzeźwy.

Spis treści

Pijany Słowak usiłował nielegalnie przekroczyć granicę słowacko-ukraińską. Jak doszło do incydentu?

Do incydentu doszło w ostatnich dniach na ukraińskim Zakarpaciu koło wsi Palad Komariwci. Pogranicznicy zauważyli wczesnym rankiem mężczyznę, który kierował się ze Słowacji w stronę Ukrainy. Jak się okazało, po pijanemu zabłądził i dotarł na terytorium sąsiedniego kraju. Nie miał przy sobie dokumentów, ale zapewnił strażników granicznych, że jest obywatelem Słowacji i wraca z wesela przyjaciół w nadgranicznej wsi Lekarovce.

Co grozi za próbę nielegalnego przekroczenia granicy lub zbliżanie się do niej?

Granice państwowe można przekraczać jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Są to przejścia graniczne. Po wyjaśnieniu incydentu mężczyznę przekazano stronie słowackiej. Odpowie za wykroczenie administracyjne - próbę nielegalnego przekroczenia granicy.

Zakaz ten nie obejmuje granic z państwami ze strefy Schengen. Słowacja należy do strefy, a Ukraina - nie. Z tego powodu na granicy ukraińsko-słowackiej jest 5 przejść granicznych. Są to:

  • Vyšné Nemecké – Użhorod,
  • Ubľa – Małyj Bereznyj,
  • Maťovce – Użhorod,
  • Čierna nad Tisou – Czop,
  • Mali Selmency – Veľké Slemence.

Jakie kary obowiązują za nielegalne przekroczenie polskiej granicy?

W różnych państwach mogą obowiązywać inne regulacje prawne. W Polsce nie wolno wchodzić na tzw. pas drogi granicznej, który jest obszarem o szerokości 15 metrów. Liczy się go od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.

Nielegalne przekroczenie granicy państwowej to pokonanie granicy na przejściu granicznym bez posiadania i okazania paszportu, wizy lub dowodu osobistego. Może to być również przekroczenie granicy w miejscu, które nie jest przejściem granicznym. Polskie prawo za taki czyn przewiduje kary grzywny od 20 do 5000 zł. Jej wymiar uzależniony jest od dochodów sprawcy, jego warunków osobistych i rodzinnych oraz możliwości zarobkowych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl