Spis treści
Pijany Słowak usiłował nielegalnie przekroczyć granicę słowacko-ukraińską. Jak doszło do incydentu?
Do incydentu doszło w ostatnich dniach na ukraińskim Zakarpaciu koło wsi Palad Komariwci. Pogranicznicy zauważyli wczesnym rankiem mężczyznę, który kierował się ze Słowacji w stronę Ukrainy. Jak się okazało, po pijanemu zabłądził i dotarł na terytorium sąsiedniego kraju. Nie miał przy sobie dokumentów, ale zapewnił strażników granicznych, że jest obywatelem Słowacji i wraca z wesela przyjaciół w nadgranicznej wsi Lekarovce.
Co grozi za próbę nielegalnego przekroczenia granicy lub zbliżanie się do niej?
Granice państwowe można przekraczać jedynie w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Są to przejścia graniczne. Po wyjaśnieniu incydentu mężczyznę przekazano stronie słowackiej. Odpowie za wykroczenie administracyjne - próbę nielegalnego przekroczenia granicy.
Zakaz ten nie obejmuje granic z państwami ze strefy Schengen. Słowacja należy do strefy, a Ukraina - nie. Z tego powodu na granicy ukraińsko-słowackiej jest 5 przejść granicznych. Są to:
- Vyšné Nemecké – Użhorod,
- Ubľa – Małyj Bereznyj,
- Maťovce – Użhorod,
- Čierna nad Tisou – Czop,
- Mali Selmency – Veľké Slemence.
Jakie kary obowiązują za nielegalne przekroczenie polskiej granicy?
W różnych państwach mogą obowiązywać inne regulacje prawne. W Polsce nie wolno wchodzić na tzw. pas drogi granicznej, który jest obszarem o szerokości 15 metrów. Liczy się go od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Nielegalne przekroczenie granicy państwowej to pokonanie granicy na przejściu granicznym bez posiadania i okazania paszportu, wizy lub dowodu osobistego. Może to być również przekroczenie granicy w miejscu, które nie jest przejściem granicznym. Polskie prawo za taki czyn przewiduje kary grzywny od 20 do 5000 zł. Jej wymiar uzależniony jest od dochodów sprawcy, jego warunków osobistych i rodzinnych oraz możliwości zarobkowych.
Źródło:
