Piotr Müller skomentował m.in. decyzję władz w Kijowie, które w poniedziałek złożyły na Polskę, Węgry i Słowację skargę do Światowej Organizacji Handlu związaną z decyzją tych państw unijnych o przedłużeniu embarga na ich zboże.
– Wspieramy Ukrainę przed napaścią rosyjską. To jest również kwestia naszego bezpieczeństwa. (...) Ale nie może być tak, że gdy są zagrożone nasze interesy gospodarcze czy rolne, że my się będziemy w jakiś sposób cofać przed taką presją moralną czy jakiegoś innego rodzaju, prawną. Podtrzymujemy swoje stanowisko. Skarga do WTO nie robi na nas wrażenia. Nie mamy zamiaru się cofać z tego embarga – zaznaczył Piotr Müller
Co ze świadczeniami dla obywateli Ukrainy?
Bogdan Rymanowski, dziennikarz "Gościa Wydarzeń" w Polsat News, zapytał swojego rozmówcę o kwestię ważnego dokumentu: - Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
– Pamiętajmy o tym, że przepisy mają charakter czasowy i one wygasają na początku przyszłego roku. Nic nie jest na stałe dane, tylko na okres trwającego konfliktu zbrojnego i przepisy po prostu wygasną na początku przyszłego roku. W tej chwili nie ma decyzji o przedłużeniu rzeczy, które są w ustawie – odrzekł rzecznik rządu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Przepisy, o których mowa, dotyczą m.in. „szczególnych zasad zalegalizowania pobytu obywateli Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa, oraz obywateli Ukrainy posiadających Kartę Polaka, którzy wraz z najbliższą rodziną z powodu działań wojennych przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy obejmuje także zasady dotyczące ewidencji, zakwaterowania, opieki medycznej i socjalnej oraz dostępu do edukacji osób, które znalazły schronienie w Polsce po wybuchu wojny.
– Myślę, że te przepisy nie zostaną przedłużone w dużej mierze. Tak mi się wydaje w tej chwili. (...) Teraz konflikt jest bardziej znany, wiemy jakie są linie sporu i jakie są możliwości pomocy międzynarodowej, cała społeczność międzynarodowa powinna się w szerszym zakresie zaangażować i tyle – dodał.
lena