Jacek Czaplewski
Piast lepszy w derbach od Górnika. Nieudany powrót Urbana
Piast lepszy w derbach od Górnika. Nieudany powrót Urbana Fot Arkadiusz Gola
PKO Ekstraklasa. Górnik Zabrze przegrał po raz dwunasty w sezonie. W pierwszym meczu po powrocie trenera Jana Urbana uległ w derbach Piastowi Gliwicach, przegrywając na jego boisku 0:1. Jedynego gola strzelił Grzegorz Tomasiewicz. Na stadionie przy Okrzei zasiadło 6888 kibiców. Z powodu kary zabrakło gości.

PKO Ekstraklasa. Mecz Piast Gliwice - Górnik Zabrze 1:0

Górnik wróci do strefy spadkowej już w sobotę, jeśli Korona Kielce pokona Miedź Legnica. Za to Piast wreszcie czuje się komfortowo. Po słabej jesieni zespół z dna tabeli podźwignął nowy trener Aleksandar Vuković. Pod wodzą Vuko gliwiczanie właśnie awansowali na ósme miejsce, notując serię pięciu meczów bez porażki (cztery zwycięstwa i remis).

Dziś o wszystkim przesądziła pierwsza odsłona, podczas której Górnik był tłem dla Piasta, o czym najdobitniej świadczy fakt, że nie oddał w kierunku jego bramki nawet jednej (!) próby. Wynik został ustalony przed upływem kwadransa.

W 12 minucie do siatki trafił Grzegorz Tomasiewicz. Akcja była nietypowa, ponieważ po uderzeniu Aleksandrosa Katranisa piłkę zblokował Rafał Janicki, ale na tyle nieszczęśliwe dla Górnika, że spadła po nogi strzelca, a ten błyskawicznie wykorzystał pozycję leżącą broniącego Daniela Bielicy.

Bogiem a prawdą wcale nie musiało być tak kolorowo. Na rozgrzewce Piastowi ze składu wypadł bowiem Damian Kądzior. Skrzydłowy zgłosił. Na szczęście jego zespołu radę dał Michael Ameyaw.

W drugiej połowie Górnik próbował jeszcze odpowiedzieć, ale nie za bardzo miał z czego. Bodaj najlepszej sytuacji nie wykorzystał Dani Pacheco. Natomiast w 88 minucie po zgraniu głową aktywnego Norberta Wojtuszka dobrze interweniował Frantisek Plach.

- Górnik stara się, ale te starania są bardzo chaotyczne. To nie przekłada się na sytuacje bramkowe - wyjaśniał w Canal+ Sport komentator Marcin Rosłoń.

Oceny piłkarzy po meczu Piast Gliwice – Górnik Zabrze (w skali 1-6):