Jakub Lisowski
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 0-2
Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 0-2 Andrzej Szkocki/Polska Press
Pogoń Szczecin nie przerwała serii spotkań Rakowa Częstochowa bez porażek w PKO Ekstraklasie. Na swoim stadionie przegrała po pięknych bramkach Władysława Koczergina i Jeana Carlosa.

Przed przyjazdem do Szczecina Raków mógł się chwalić nie tylko pozycją lidera elity i wypracowaną pokaźną przewagą nad konkurentami, ale także tym, że nie przegrał w lidze od 15 spotkań. Sukces w Szczecinie również znacząco by go zbliżył do mistrzostwa Polski, ale strata punktów nie wpędzała go w konkretne tarapaty. Lider miał więc pewien psychiczny komfort przed wyjściem na murawę szczecińskiego stadionu.

W Pogoni mniej spokojnie, bo zespół solidnie nakręcał się do tego spotkania. Portowcy mieli za sobą dwa zwycięstw z rzędu, przerwali też długą serię występów z minimum jednym straconym golem. Ale najważniejsze dla drużyny, było zwycięstwo z wyżej notowanym przeciwnikiem, co w poprzednich sezonach się nie udawało. Trener Jens Gustafsson postanowił więc zaryzykować i po raz pierwszy rozpocząć mecz z bardzo ofensywnym ustawieniem. Od początku więc zagrali m.in. Pontus Almqvist i Luka Zahović. Uzupełniali ich ofensywni skrzydłowi (Kamil Grosicki i Marcel Wędrychowski) oraz podobnie usposobiony Rafał Kurzawa. Można było mieć wątpliwości, czy Damian Dąbrowski jako defensywny pomocnik oraz czwórka obrońców poradzi sobie z kontrami Rakowa.

W częstochowskiej ekipie od początku grał Jean Carlos, który zimą opuścił szczeciński klub i w nowym spisuje się bardzo dobrze (m.in. piękna bramka z Jagiellonią). Przed meczem dostał upominek od Pogoni, z prośbą, by nie szalał na boisku. W składzie tylko jedna niespodzianka. Zabrakło Patryka Kuna, który doznał urazu w pucharowym spotkaniu w Lublinie. Dzięki temu do „11” powrócił Fran Tudor.

Pierwszy kwadrans wyrównany, bez okazji bramkowych, ale z dużym zaangażowaniem obu stron na całym boisku. Groźniej pod bramkami zrobiło się jedynie po prostych stratach w rozegraniu. Drugi kwadrans identyczny – brakowało strzałów, bo na murawie było za ciasno. Gdy już pojawiła się piłka na boku to brakowało dobrego wydłużenia akcji.

W 39. minucie pierwszy celny strzał zakończył się golem dla Rakowa. Po rogu piłka wróciła w okolice pola karnego Pogoni, Władysław Koczergin dostał ją w narożniku i technicznym strzałem pokonał Dante Stipicę.

Pogoń w ostatnich minutach I połowy nie była w stanie zareagować, a Raków chciał utrzymać wynik.

Wynik zmusił Portowców, by z pierwszym gwizdkiem II połowy mocno zaatakować. Raków się odgryzał, ale po pięciu minutach Almqvist sprawdził bramkarza. Vladan Kovacević wybił na róg. To było ostrzeżenie dla Rakowa i reakcja nastąpiła błyskawicznie. Po rzucie rożny piłka trafiła do Carlosa, a ten strzałem zza pola karnego pokonał Stipicę. Brazylijczyk nie cieszył się z pięknej bramki.

Pogoń musiała już wszystko postawić na atak i naciskała. Trener Gustafsson szybko dokonał czterech zmian, by jeszcze mocniej podkręcić tempo akcji. Goście dobrze się jednak ustawiali na boisku – wychodzili wysokim pressingiem, a gdy trzeba było bronili się całym zespołem w swoim polu karnym.

W 78. minucie błąd gości w tyłach i Almqvist wbiegł z piłką w pole karne. Strzelił płasko, celnie, ale bramkarz odbił piłkę, a dobitka Dąbrowskiego była niecelna. Do końca nic się już nie zmieniło. Wygrał zespół lepiej ułożony taktycznie, potrafiący wykorzystać swoje atuty i lepiej broniący.

Pogoń Szczecin – Raków Częstochowa 0:2 (0:1)
Bramki: Koczergin (39.), Carlos (53.)
Pogoń: Stipica – Wahlqvist, Triantafyllopoulos Ż, Zech, Koutris (68. Borges) – Dąbrowski – Wędrychowski (68. Przyborek), Kurzawa (59. Kowalczyk), Zahović (59. Biczachczjan), Grosicki – Almqvist (86. Gorgon).
Raków: Kovacevic – Tudor, Rundić, Svarnas (80. Petrasek), Arsenic, Carlos – Lederman (71. Cebula), Papanikolaou Ż – Koczergin (63. Berggren), Lopez (46. Wdowiak) – Gutkoviskis Ż (71. Musiolik).