Podczas takich rozmów osoby starsze, emeryci poznają pomysły polityków. Mogą również wypowiedzieć się, czego potrzebują i co należałoby zmienić np. w systemie opieki i ochrony osób starszych.
- Powołaliśmy zespół „Polska Seniora” i w jego ramach przygotowaliśmy ofertę dla seniorów w trzech obszarach. Chodzi o: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie. I tego dotyczy nasza oferta programowa. Jeżdżąc po Polsce, prowadzimy konsultacje. Po ich zakończeniu wybierzemy to, co seniorom się spodobało, na co sami wskazali i przygotujemy projekt ustawy - mówiła koordynatorka projektu Marzena Okła-Drewnowicz.
Politycy PO chcą, również, by od emerytury nie trzeba było płacić podatku PIT.
- Z kolei w przypadku czeku opiekuńczego chodzi o to, by pracujący syn czy córka mogli zapłacić za opiekę w miejscu zamieszkania seniora. Proponujemy instytucję asystentów osób niesamodzielnych, którzy taką opiekę mogliby sprawować. Wreszcie chcemy wprowadzić tzw. urlop wytchnie-niowy dla tych, którzy już zajmują się seniorami - tłumaczyła współtwórczyni projektu Anna Wasilewska.
W ramach „aktywnego życia” PO proponuje m.in., by rady senioralne, które powstają w gminach i powiatach, miały swój budżet. Chce też powołać biuro seniora i całodobowy telefon zaufania. Z kolei w przypadku „zdrowego życia” politycy proponują m.in. szczepienia przeciwko grypie i darmowe badania profilaktyczne.
Posłanki PO zapowiedziały, że kolejne konsultacje, dotyczące programu „Polska Seniora”, odbędą się wkrótce w Bielsku Podlaskim i Suwałkach.