Spis treści
Strefa buforowa na granicy z Białorusią
Decyzję o utworzeniu na granicy z Białorusią strefy buforowej premier Donald Tusk, wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak ogłosili w środę 29 maja podczas konferencji w Dubiczach Cerkiewnych.
– Będzie to pas mniej więcej dwustu metrów tam, gdzie jest to jest konieczne z punktu widzenia skutecznego działania służb państwa polskiego przy granicy – mówił szef rządu.
Tymczasem, jak wskazała dziennikarka Paulina Siegień, zgodnie z tekstem rozporządzenia strefa może sięgać dużo głębiej.
Gdzie będzie obowiązywać zakaz wstępu?
Opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia wskazuje, że strefa buforowa obejmie 26 obrębów ewidencyjnych w powiecie hajnowskim oraz jeden w powiecie białostockim. Konkretnie będą to:
11 obrębów w gminie Czeremcha (powiat hajnowski):Bobrówka, Zubacze, Piszczatka, Berezyszcze, Stawiszcze, Połowce, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża, Pohulanka
6 miejscowości w gminie Dubicze Cerkiewne: Wojnówka, Starzyna, Górny Gród, Klakowo, Krugłe i Wygon
4 miejscowości w gminie Kleszczele: Dobrowoda, Kuraszewo, Policzna, Biała Straż
1 miejscowość w gminie Hajnówka: Wierzchowski
2 miejscowości w gminie Białowieża: Podolany, Zastawa Krzyże
3 miejscowości w gminie Narewka: Gruszki, Stare Masiewo, Masiewo Nowe
1 miejscowości w gminie Michałowo (powiat białostocki): Brzezina
W niektórych z tych miejsc dodano szczegółowe wytyczne dotyczące tego, gdzie dokładnie będzie obowiązywać zakaz wstępu, takie jak:
„Zakaz przebywania dotyczy obszaru położonego od linii granicy państwowej w głąb terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do linii kolejowej relacji Hajnówka – Warszawa”
Szerokość strefy buforowej na granicy
Patrząc na mapy, w przypadku takich miejscowości Policzna i Kuraszewo, odległość od granicy do linii kolejowej to nawet około 6 kilometrów.

Rozporządzenie dotyczące strefy buforowej ma wejść w życie we wtorek 4 czerwca.
Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią wprowadzono już w czasie pierwszej fali migrantów wysyłanych przez reżim w Mińsku w 2021 roku.
Był on znacznie szerszy i dotyczył aż 183 obrębów w tym terenów atrakcyjnych turystycznie, jak Białowieski Park Narodowy, słynna stadnina w Janowie Podlaskim czy popularne wśród kajakarzy miejscowości nad Bugiem.
Strefa będzie działać nieco później niż planowano
– Spodziewam się, że do końca tygodnia będzie gotowe rozporządzenie w sprawie strefy buforowej na granicy z Białorusią – poinformował w poniedziałek szef MSWiA Tomasz Siemoniak. Zapowiedział, że rozporządzenie uwzględni interesy lokalnej ludności.
– Przewidujemy kilkudniowe konsultacje tego rozporządzenia, czyli z natury rzeczy ono nie wejdzie jutro w życie. W projekcie była oczywiście podana data, bo oczywiście musi być podana, natomiast chcemy tych konsultacji. Wojewoda podejmuje odpowiednie działania" – zadeklarował. – Oczywiście ten proces nie powinien trwać zbyt długo, bo są potrzeby na granicy, ale nie uważamy, że te konsultacje są jakoś pro forma, więc prosimy o kilka dni, żeby móc się tutaj przejrzeć. (...) Diabeł tkwi w szczegółach, a my chcemy w minimalnym stopniu utrudnić życie obywatelom, mieszkańcom tych terenów, przedsiębiorcom, turystom czy organizacjom, ale jednak zagwarantować przede wszystkim (bezpieczeństwo – PAP) żołnierzy i funkcjonariuszy – dodał.
Minister Siemoniak został także zapytany, czy strefa zakazu wstępu będzie rozciągać się 200 m od granicy, jak deklarowano zapowiadając rządowy projekt, czy jak wynika z treści proponowanego rozporządzenia nawet na kilometr w głąb Polski.
– Chcemy, by te odległości od granicy nie były w żadnym z miejsc większe niż potrzeba, niż służby to uznają za absolutnie niezbędne – powiedział Siemoniak. Zwrócił uwagę, że w praktyce problem dotyczy praktycznie tylko powiatu Hajnówka, a wskazane odległości wynikają z oceny Straży Granicznej, która ma doskonałe rozpoznanie sytuacji.
Konsultacje w sprawie wprowadzenia strefy buforowej odbędą się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w środę i w czwartek – poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Inga Januszko-Manaches. Powiedziała, że zostaną na nie zaproszeni samorządowcy i przedsiębiorcy z terenów, które mają być objęte ograniczeniami, a także media. Dodała, że wojewoda ma przekazać w piątek do MSWiA swoje rekomendacje po konsultacjach.