Po kilku dniach przerwy rurociąg "Przyjaźń" znów dostarcza ropę na Węgry. Problem z płatnością czy działanie z premedytacją?

Damian Świderski
Rosja wznowiła przepływ ropy naftowej na Węgry przez rurociąg "Przyjaźń". Co było powodem jego zatrzymania?
Rosja wznowiła przepływ ropy naftowej na Węgry przez rurociąg "Przyjaźń". Co było powodem jego zatrzymania? Fot.Pixabay/jotoya
W czwartek 11 sierpnia, w godzinach porannych, ropa naftowa znowu zaczęła płynąć z Rosji przez jeden z najsłynniejszych rurociągów na świecie. Budowę rurociągu "Przyjaźń" rozpoczęto w 1958 roku.

Kilkudniowa przerwa w dostawie ropy z Rosji na Węgry czy Słowację według ministra gospodarki tego drugiego kraju Richarda Sulika nie była konsekwencją politycznego zgrzytu.

Węgierskie Ministerstwo Technologii i Przemysłu wydało komunikat, że mimo przerwy w dostawie, zasobów ropy starczy krajowi na kilka tygodni. W środę Węgierski koncern MOL powiadomił, że przelał należność za tranzyt ropy naftowej ukraińskim odcinkiem rurociągu i dostawa surowca wkrótce się rozpocznie.

Kiedy przepływ ropy został wstrzymany, minister przemysłu Czech Josef Sikela powiedział: "Najbliższe dni pokażą, czy wstrzymanie dostaw rurociągiem „Przyjaźń” jest kolejną eskalacją wojny energetycznej przez Rosję czy też problemem technicznym z płatnościami".

Węgry w listopadzie wprowadziły limit cen paliw. Za jeden litr benzyny 95-oktanowej, nie można zapłacić więcej niż 480 forintów. W przeliczeniu na polską walutę to 5,69 zł.

ds

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl