Plan aktywizacji terenów postoczniowych zaprezentowali w piątek 31 sierpnia 2018 członkowie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Agencji Rozwoju Przemysłu i Stoczni Gdańsk w związku z 38. rocznicą Porozumień Sierpniowych. Udział w wydarzeniu wziął także premier Mateusz Morawiecki.
Pierwszy etap prac modernizacyjnych na terenie Wyspy Ostrów zakończyć ma się jeszcze w tym roku.
Na rewitalizowanych terenach powstaną dwie nowe płyty montażowe o łącznej powierzchni 20 tys. metrów kwadratowych, graniczące z nabrzeżami, co daje możliwość bezpośredniego wodowania jednostek. Wzdłuż Nabrzeża Trawlerowego będą mogły powstawać statki o długości do 150 metrów, a wzdłuż Hali 33 będą budowane nadbudówki. Sama Hala 33 też jest przebudowywana i będzie na nowo wyposażana, tak by po zakupie nowych urządzeń i linii mogły tam powstawać jednostki o długości do 90 metrów.
- Projekt zakłada budowę 21 przepraw oraz rządowe wsparcie na poziomie 2,3 mld zł. Na Nabrzeżu Kaszubskim finalizowana jest obecnie budowa nadbudówki statku rybackiego, dla jednego z naszych największych kontrahentów. Aktywnie zabiegamy o kontrakty na budowę kolejnych sekcji, przede wszystkim kadłubów, całych jednostek, tak by wykorzystać możliwości, jakie dają nam nowe płyty montażowe. Liczę, że dzięki dywersyfikacji i nowym umowom w przyszłym roku wyjdziemy na prostą – mówi Marcin Stojek, prezes Stocznia Gdańsk S.A. i GSG Towers.
Proces modernizacji Wyspy Ostrów został podzielony na trzy etapy. Poza płytami montażowymi, remontem Hali 33 planowana jest także odbudowa fragmentu Nabrzeża Kaszubskiego oraz budowa nowych placów składowych o powierzchni 6 tys. metrów kwadratowych.
Prace modernizacyjne przeszła już Hala 26 (Ubotownia), która w kolejnym etapie ma zostać przystosowana do utworzenia zespołu szkolnictwa zawodowego dla kształcenia w zakresie nowych technologii. Znajdą się tam sale warsztatowe, komputerowe i dydaktyczne, specjalistyczne pracownie dla nowoczesnych technologii, pracownie rysunku technicznego oraz wzornictwa i miernictwa, laboratoria.
- Dla mnie, mojego pokolenia, ale i dla wszystkich Polaków tamte dni sprzed 38 lat były wielkim, wyjątkowym zwycięstwem. Zwycięstwem jedności i woli walki. Chciałbym w imieniu rządu RP podziękować wszystkim stoczniowcom, którzy stanęli wtedy na barykadach wolności, którzy pokazali się godnymi spadkobiercami obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku - mówił premier Mateusz Morawiecki. - Cieszę się, że będąc w tym budynku możemy dziś obwieścić miastu i całemu światu, że stocznia gdańska wchodzi w kolejny etap swojego życia, że kolebka solidarności ma szansę na rozwój wbrew komunistom, którzy pod koniec lat’ 80 zamknęli ją jako symbol walki o polską wolność.
Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:
