Podatki 2018. Fiskus zablokuje rachunek bankowy bez możliwości odwołania się od takiej decyzji

Agnieszka Moryc/AIP
Piotr Hukał / Polska Press
Przedsiębiorca, którego rachunek bankowy zostanie zablokowany przez Krajową Administrację Skarbową na 72 godziny nie będzie mógł zaskarżyć decyzji szefa KAS. Taką zmianę zakłada przegłosowana przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ustawa od początku budzi sporo kontrowersji wśród przedsiębiorców, którzy nauczeni przykładami bezzasadnych kontroli obawiają się blokad kont bankowych i utraty płynności.

Krajowa Administracja Skarbowa uzyskała dodatkowe narzędzie w zwalczaniu wyłudzeń podatku VAT - STIR, czyli System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej. STIR został wprowadzony ustawą z dnia 24 listopada 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Od 13 marca 2018 r. za pośrednictwem STIR do administracji skarbowej przekazywane są informacje o zlikwidowanych i nowo założonych rachunkach bankowych podmiotów kwalifikowanych (przedsiębiorców, osób prawnych, osób fizycznych prowadzącą działalność zarobkową na własny rachunek). Od 30 kwietnia br. możliwa jest blokada rachunków na żądanie szefa KAS. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

Skarbówka zablokuje konto przedsiębiorcy, bez możliwości odwołania od decyzji

Niestety przedsiębiorcy nie będą mogli zaskarżyć decyzji o blokadzie rachunku na 72 godziny. Jak argumentuje wiceminister finansów Paweł Gruza, gdyby dało się zaskarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawnić algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. Ujawnienie algorytmów z kolei oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić.

Wg Ministerstwa Finansów efektem prewencyjnego oddziaływania systemu analizy ryzyka nadużyć podatkowych i możliwości szybkiej reakcji KAS powinno być nie tylko istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, ale również poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników przez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku.

Obecnie monitoringiem w ramach STIR jest objętych ponad 5,6 mln rachunków.

Polski biznes emigruje za granicę
Przedsiębiorcy nie kryją obaw przed zwiększonymi uprawnieniami fiskusa. Brak szczegółowych wytycznych co do procedury blokowania rachunków oraz brak możliwości zaskarżania decyzji Krajowej Administracji Skarbowej potęgują nastroje niepokoju wśród przedsiębiorców. Polscy przedsiębiorcy od wielu lat zgłaszają swoje uwagi dotyczące warunków prowadzenia działalności nad Wisłą.

Najczęściej wymieniane czynniki hamujące rozwój przedsiębiorczości w Polsce to wysoka biurokracja i niestabilne prawo. Jak pokazuje raport przygotowany przez międzynarodową kancelarię podatkową Admiral Tax 57,8 proc. polskich przedsiębiorców przeniosło swoje biznesy za granicę właśnie z powodu dużej biurokracji i niejasnych przepisów obowiązujących nad Wisłą. Najwięcej na tym zyskują kraje przejawiające pro-biznesowe podejście jak Wielka Brytania czy Irlandia.

Według badania ponad 61proc. firm założonych przez polskich przedsiębiorców za granicą działa w Wielkiej Brytanii, chociaż popularność zyskała także Irlandia, wybierana przez blisko 15 proc. badanych. Niska biurokracja, przejrzyste prawo i prosty system podatkowy to remedium przedsiębiorców na problemy polskiej gospodarki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatki 2018. Fiskus zablokuje rachunek bankowy bez możliwości odwołania się od takiej decyzji - Strefa Biznesu

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sahajdaczny

Kiedyś zostałem ukarany 3 krotnie przez inspektora skarbowego karą porządkową.Odwołałem się od pierwszej kary do WSA.US ściągnął mi karę przez komornika.Po 2 latach WSA stwierdza że bezpodstawnie.Ale oddają pierwszą karę.Zwrotu 2 pozostałych odmawia naczelnik US.dyr.IS,MF -JP,odwołuje się do WSA przegrywam sprawę.Idę do RPO i po miesiącu dostaję pieniądze bez odsetek po 6 latach.A tak fachowo pisali.

Aktualnie szkolę polskie służby skarbowe z ustawy akcyzowej.

Wszystkie państwa Unii opodatkowują na swoich granicach wyroby akcyzowe zgłoszone przez podróżnych,ale nie dotyczy to Polski.Zwróciłem uwagę 16 lat temu/Polska zobowiązana była ujednolicić przepisy z unijnymi/ na przejściu w XX i przestałem być osobą anonimową.Przekraczając granicę z Ukrainy zgłosiłem do opodatkowania 3 butelki wódki i karton papierosów.Funkcjonariuszka oświadczyła 0,5 litra i 8 paczuszek proszę zwrócić na Ukrainę.Odpowiedziałem"NIE OPŁACĘ WSZELKIE NALEŻNOŚCI CELNO- PODATKOWE"Nadwyżka została zatrzymana,a sąd orzekł przepadek na Skarb Państwa.W odwołaniu sąd stwierdza "zgłaszając wyroby akcyzowe na granicy dokonał Pan prowokacji w stosunku do polskich służb celnych".Ustawa akcyzowa art.37 ...podlegają opodatkowaniu.Spytałem się urzędy celne pozostałych 27 państw Unii.Wszystkie odpowiedziały podobnie.In cases you exceed the travellers' allowances a simplified calculation of charges can be used.
The flat rate charge for alcoholic beverages is 6.80 Euros and for cigarettes it is 0.19 Cent per piece of cigarette..Polskie służby powołują się na umowy międzynarodowe.Swiadczy to że Pan Bóg rozum im odebrał.Wszystkie te urzędy powołują się na wspólnotowy kodeks celny.Obrotem handlowym jest wszystko co nie służy konsumentowi.Jeżeli kupuje butelkę wina w celu je sprzedaży,leżakowaniu,przetworzeniu,porcjowaniu itp w celu dalszej sprzedaży to dokonuje obrotu handlowego.Jeżeli tę samą butelkę kupuje w celu wypicia to nie jest to obrót handlowy.Na obrót handlowy są przepisy ustawy.Jeżeli butelkę którą kupiłem do wypicia sprzedaję to naruszam przepisy ustawy.Proszę sprawdzić na internecie "ile papierosów można przywieść z zagranicy bez cła,akcyzy i Vat.I samemu ocenić kto narusza przepisy.

 

:

E
Eeee
Zadbany kraj
Wróć na i.pl Portal i.pl