Informację o kontrolach sanitarnych przekazali przedstawiciele jednostki Straży Granicznej w Zakopanem na spotkaniu sztabu kryzysowego w starostwie tatrzańskim, jakie odbyło się we wtorek w związku z epidemią koronawirusa.
- Będą kontrolowane autobusy i busy, które przewożą powyżej ośmiu osób – mówi Piotr Bąk, starosta tatrzański.
Sprawdzana ma być przede wszystkim temperatura osób wjeżdżających na teren Polski. W przypadku wychwycenia osób, których stan zdrowia może być niepewny, będą one odizolowane i zajmą się nimi służby sanitarne.
- W czasie kontroli wypełniane będą tzw. karty lokalizacyjne, także w przypadku pojazdów, gdzie nie stwierdzone zostaną osoby czujące się gorzej. Chodzi o to, by w przypadku, gdy następnie dana osoba poczuje się gorzej po kilku dniach, służby sanitarne mogły zlokalizować innych współpasażerów, które tym samym pojazdem wjechały do Polski – mówi por. SG Agnieszka Golias, rzecznik prasowa Komendanta Głównego Straży Granicznej w Polsce.
Jak dodaje rzeczniczka, na granicy polsko-słowackiej ma zostać wyznaczonych pięć punktów, gdzie kontrole będą zorganizowane.
Straż Graniczna wprowadziła także kontrole sanitarne na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej - na przejściach granicznych z Rosją, Białorusią i Ukrainą.
- Kontroli poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontrola sanitarna prowadzona jest wobec wszystkich osób i pojazdów na drogowych przejściach granicznych. Kontroli poddawani są także podróżni w pociągach. W przypadku osoby zgłaszającej złe samopoczucie i z podwyższoną temperaturą, dalsze czynności realizować będą służby sanitarne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego – informuje Ewa Gajewska z komendy głównej Straży Granicznej w Polsce.
W poniedziałek zaś premier Mateusz Morawiecki poinformował o kontrolach sanitarnych na granicy z Czechami i Niemcami.
GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...
Koronawirus. Gdzie odnotowano przypadki zarażenia wirusem z Wuhan? Interaktywna mapa zachorowań online
Koronawirus: aktualizowany raport
Koronawirus w Polsce. Internauci błyskawicznie zareagowali [...
Koronawirus. Co powinniśmy o nim wiedzieć?
Warto wiedzieć, że choroba bardzo długo się w nas wylęga, taki okres wylęgania może trwać nawet ponad 14 dni.
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
Podejrzane objawy:
- wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
- kaszel
- duszności
- problemy z oddychaniem
Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
