Premier Mateusz Morawiecki oraz szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński i wiceminister Maciej Wąsik wzięli udział w odprawie w placówce w Straży Granicznej w Kuźnicy, a także oglądali zaporę.
Za naszą wschodnią granicą toczy się najkrwawsza wojna od II wojny światowej i dzisiaj widzimy, że ta wojna miała swój pierwszy akord - atak Łukaszenki na polską granicę. Łukaszenka i jego mocodawca Putin postanowili przetestować wschodnią granicę UE. Polegało to na ściągnięciu i zachęcaniu do przybycia na Białoruś migrantów z Bliskiego Wschodu, a później byli oni wypychani na terytorium Polski. Dziś możemy koncentrować się na tym, co jest naszym i europejskim priorytetem - pomocy walczącej Ukrainie w utrzymaniu jej suwerenności - powiedział premier Mateusz Morawiecki
Zapora ma liczyć 186 kilometrów. Aktualnie przęsła są ustawione na długości około 160 kilometrów.
Zapora fizyczna na granicy polsko - białoruskiej prawie gotowa
W barierze fizycznej są:
- 24 przejścia dla dużych zwierząt
- 140 tys. otworów dla małych zwierząt
- przepusty na istniejących ciekach wodnych
Granica polsko - białoruska. Ruszyły prace nad zaporą elektroniczna na granicy
Natomiast ruszyła instalacja bariery elektronicznej. Będzie to specjalny system kamer i czujników. Elektroniczne zabezpieczenia będą też na granicznych rzekach, gdzie zapory fizycznej nie będzie.
Budowa zapory rozpoczęła się w styczniu tego roku. Konstrukcja ze stalowych przęseł ma wysokość 5,5 metrów, a u góry zakończona jest concertiną. Do budowy zużyto ponad 50 tysięcy ton stali. Koszt inwestycji to ponad 1,5 mld zł.
