W środę 29 września odbył się pogrzeb Zbigniewa Galperyna. Bohater Powstania Warszawskiego, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej oraz Prezes Zarządu Głównego Związku Powstania Warszawskiego zmarł w czwartek 23 września 2021 roku. Miał 92 lata.
Msza święta pogrzebowa rozpoczęła się o godzinie 11:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Po nabożeństwie nastąpiło odprowadzenie do grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie miała miejsce druga część ceremonii. Zbigniew Galperyn spoczął w Panteonie Żołnierzy Polski Walczącej. Miejsce pochówku bohatera to D 22, rząd 12, grób 2.
Udział w uroczystościach pogrzebowych wziął m.in. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski
Kim był Zbigniew Galperyn?
Zbigniew Galperyn urodził się 18 maja 1929 roku w Warszawie. Od grudnia 1942 roku był członkiem Szarych Szeregów. W drugiej połowie 1943 wstąpił do Armii Krajowej. Na początku 1944 roku przeszedł przeszkolenie wojskowe i złożył przysięgę wojskową. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim jako strzelec w batalionie "Chrobry I".
Uczestniczył w walkach na Woli, w Śródmieściu i na Starym Mieście. 24 sierpnia 1944 roku został ciężko ranny w Pasażu Simonsa, po czym trafił do szpitala wojskowego. Wraz z początkiem września trafił do szpitala w Milanówku, następnie przebywał w Krakowie.
Po wojnie początkowo pracował w zakładzie rzemieślniczym w Skolimowie. W 1950 roku zdał egzamin maturalny, a następnie rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował jako ekonomista, był zatrudniony m.in. przy odbudowywaniu Skopje po trzęsieniu ziemi w 1963 roku. Pełnił funkcję sekretarza i wiceprezesa Towarzystwa Urbanistów Polskich. Zbigniew Galperyn był także zaangażowany w działalność społeczną i kombatancką. Pełnił również funkcję Prezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawy, którą sprawował aż do czasu swojej śmierci.
W latach 1982-1989 był pracownikiem Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych.
Wielokrotnie odznaczany bohater
Zbigniew Galperyn otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń. Oto najważniejsze z nich:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2014)
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2006)
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
- Krzyż Walecznych (1944)
- Medal "Pro Patria” (2012)
- Nagroda Miasta Stołecznego Warszawy
- Odznaka "Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny”
- Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2015)
- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2019)
