Rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw w związku z powołaniem Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). Biuro będzie jednostką Policji odpowiedzialną za rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie cyberprzestępczości. W Policji ma przybyć docelowo 1 800 etatów. Do zadań CBZC będzie należało m.in. zwalczanie przestępstw związanych z oszustwami i kradzieżą tożsamości w sieci czy walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w Internecie.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC)
- Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie odpowiadać za realizację zadań dotyczących rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania przestępczości popełnionej przy użyciu systemu informatycznego, systemu teleinformatycznego lub sieci teleinformatycznej. Chodzi także o wykrywanie i ściganie sprawców tej przestępczości oraz wspieranie pozostałych jednostek organizacyjnych Policji w rozpoznawaniu, zapobieganiu i zwalczaniu cyberprzestępczości.
- Nową jednostką kierować będzie komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, podległy komendantowi głównemu Policji.
- Do zadań CBZC będzie należało m.in. zwalczanie przestępstw związanych z oszustwami i kradzieżą tożsamości w sieci czy walka z pedofilami, którzy poszukują swoich ofiar w Internecie.
- W związku z powołaniem nowej służby, w Policji przybędzie docelowo 1 800 etatów.
- Funkcjonariusze CBZC będą mogli prowadzić działania operacyjno-rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze oraz administracyjno-porządkowe, wynikające z ustawy o Policji.
- Przy naborze do służby będą brane po uwagę w szczególności wiedza i umiejętności z dotyczące informatyki i nowoczesnych technologii teleinformatycznych oraz znajomość języka obcego z tej dziedziny.
- Funkcjonariusze będą mieć przyznane świadczenie związane z pełnieniem służby w CBZC w miesięcznej wysokości nie niższej niż 70 proc. i nie wyższej niż 130 proc. przeciętnego uposażenia policjantów.
Jak wyjaśnił komendant główny policji Jarosław Szymczyk, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestepczości to nie tylko nowe etaty, ale także nowy sprzęt, nowe uprawnienia, a także nowe możliwości.
- To niezwykle ważna ustawa. Tak naprawdę jest to wielka inwestycja w bezpieczeństwo Polaków, realne służb odpowiedzialnych za losy naszych obywateli w sytuacjach trudnych - ocenił szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Program modernizacji służb mundurowych ogłoszony niedawno zakłada wydanie na to ok. 6,5 mld złotych.
Teraz zmianami w ustawie zajmie się Sejm.
