AKTUALIZACJA
Niemieckie media podały, że po zweryfikowaniu tożsamości zatrzymanych, wszystkich wypuszczono już na wolność. Nadal nie wiadomo, gdzie ukrywają się poszukiwani byli terroryści RAF: 55-letni Burkhard Garweg i 69-letni Ernst-Volker-Staub.
Policyjna obława w Berlinie
Operacja, przeprowadzona przez oddziały antyterrorystyczne, rozpoczęła się w niedzielę ok. godz. 7.30 rano na terenie berlińskiej dzielnicy Friedrichshain.
W akcji wzięli udział funkcjonariusze z Dolnej Saksonii oraz z Berlina, uzbrojeni w pistolety maszynowe. W jej czasie użyto granatów dymnych – dowiedział się portal dziennika „Bild”. W czasie operacji padły również strzały. W związku z akcją służb wstrzymany został ruch na kilku liniach berlińskiej S-Bahn.
„LKA Dolna Saksonia prowadzi operację wspólnie z berlińską policją i BKA (Federalny Urząd Kryminalny). Jest to związane z próbą ujęcia dwóch przestępców, poszukiwanych za rabunki: Ernsta-Volkera Stauba i Burkharda Garwega. Nie możemy podać dalszych szczegółów ze względu na trwające śledztwo” – skomentował Martin Halweg, rzecznik berlińskiej policji.
Terroryści podejrzani o kradzieże i morderstwa
Podobnie jak aresztowana w poniedziałek w Berlinie Daniela Klette, Staub i Garweg należeli do tzw. trzeciej generacji lewicowej ekstremistycznej organizacji terrorystycznej Frakcja Czerwonej Armii (RAF). „W czasach ich aktywności zamordowani zostali ówczesny szef Deutsche Bank Alfred Herrhausen (1989) i szef Treuhand Detlev Karsten Rohwedder (1991). Kierowca Herrhausena został poważnie ranny” – przypomniał „Bild”.
Frakcja Czerwonej Armii (RAF) to lewicowa organizacja radykalna, która działała w RFN i Berlinie Zachodnim od 1968 roku. W Niemczech została uznana za organizację terrorystyczną. Według różnych szacunków, od 1970 r. do początku lat 90. XX w. ofiarami RAF padły co najmniej 34 osoby, w tym policjanci, biznesmeni i politycy. W 1998 roku Frakcja Czerwonej Armii ogłosiła swoje rozwiązanie. Jednak część jej członków nadal prowadziła działalność przestępczą.
Klette, Staub i Garweg byli poszukiwani od lat m.in. za kilkanaście poważnych napadów rabunkowych w latach 1999–2016. Grupa okradała supermarkety oraz ciężarówki przewożące gotówkę, zdobywając w ten sposób fundusze do finansowania działań terrorystycznych.
Działający w Zachodnich Niemczech od końca lat 60. RAF przez kilkadziesiąt lat był uosobieniem terroru i morderstw. Do założycieli RAF należeli m.in. Andreas Baader i Ulrike Meinhof.

źr. Der Spiegel
Źródło: