Polska Grupa Górnicza zwolni 360 osób, w tym górników dołowych. Dostaną wysokie odprawy

js
PGG planuje zwolnienia górników
PGG planuje zwolnienia górników brak
Polska Grupa Górnicza z powodu sytuacji ekonomicznej redukuje zatrudnienie. W największym koncernie węglowym w Europie pracuje prawie 39,8 tys. osób.

- Z uwagi na konieczność zmniejszenia zatrudnienia spowodowaną trudną sytuacją finansową, pracodawca zamierza dokonać zwolnień grupowych pracowników PGG posiadających uprawnienia emerytalne z przyczyn niedotyczących pracowników. Zamiarem zwolnienia może być objętych 360 pracowników - informuje Tomasz Głogowski, rzecznik PGG.

Uruchomiono procedurę konsultacyjną z organizacjami związków zawodowych. Trwają rozmowy w sprawie zawarcie porozumienia.

- Pracownicy objęci zwolnieniem otrzymają odprawy zgodne z obowiązującymi przepisami - dodaje Tomasz Głogowski.

Zwolnienia mają objąć 284 pracowników dołowych, 21 zatrudnionych na powierzchni kopalń oraz 55 biurowych.

Zarząd spółki zaproponował związkom zawodowym przedstawienie stanowiska do 27 listopada, po czym do spotkania stron ma dojść 30 listopada.

We wrześniu związki zawodowe w górnictwie podpisały porozumienie z rządem w sprawie zamykania kopalni na Śląsku. Ostatnia zakończy wydobycie w 2049 roku. Zapewniono górnikom pracę do emerytury, zapowiedziano odprawy.

W ubiegłym roku PGG wydobyła 29,5 mln ton węgla. W tym roku będzie mniej, ponieważ wydobycie spadło z powodu spadku zapotrzebowania na węgiel i epidemią koronawirusa.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryt

Największą spółka górnicza zatrudniająca prawie 42 tysiące pracowników chce zwolnić 360 z nich w celu poprawy sytuacji ekonomicznej - to chyba jakiś żart.

Jeżeli chodzi o wysokie odprawy to kolejny przekręt. Pracownik po uzyskaniu praw emerytalnych musi się zwolnić w terminie do 6 miesięcy od dnia uzyskania wspomnianych wcześniej uprawnień bo w przeciwnym razie traci prawo do odprawy wypłacanej pracownikowi przez zakład pracy. Z tego wynika, że jeżeli ktoś pracuje dalej, godzi się z tą stratą. Dlaczego więc mowa o wysokich odprawach?

A może by tym pracownikom pomóc podjąć decyzję o odejściu na zasłużony odpoczynek - oddelegować pracownika do świadczenia pracy na innym zakładzie górniczym. Pewnie 95 procent z nich sama zrezygnuje i koszt wysokich odpraw rozwiązany.

G
Gość

pis nie będzie zwalniał górników - kłamała szydło.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl