Szokujące odkrycie na Dolnym Śląsku. Archeolodzy wykopali z ziemi burmistrza Lubania

Konrad Bałajewicz
Opracowanie:
Zagrzybienie i stopień rozkładu ciała nie pozwoliły na badania antropologiczne.
Zagrzybienie i stopień rozkładu ciała nie pozwoliły na badania antropologiczne. Zachodnia TV / R. Czepielewski
Sensacyjnego znaleziska dokonali archeolodzy pracujący na placu Lompy w Lubaniu. Podczas przygotowywania terenu pod inwestycję, z ziemi wykopano miedzianą trumnę. Jej zawartość zszokowała mieszkańców. Znajdowały się w niej szczątki XVII-wiecznego burmistrza Lubania.

Wykopaliska archeologiczne to standardowa procedura przed większością inwestycji. Tym razem prowadzone były na pl. Lompy w Lubaniu, poprzedzając rewitalizację placu oraz remont Wieży Trynitarskiej. Dr Łukasz Tekiela, kierujący lubańskim muzeum zapowiadał, że można spodziewać się nietuzinkowych odkryć. Nikt jednak nie przypuszczał, że archeolodzy wykopią szczątki burmistrza.

Miedzianą trumnę wydobyto z ziemi 28 października, w poniedziałek. Od razu było wiadomo, że nie skrywa zwłok przeciętnego mieszczanina. Była bogato zdobiona. Kroniki sugerowały, że może to być były, wielokrotny burmistrz Lauban z XVII wieku. Wskazywał na to herb szlachecki namalowany w stopach trumny.

Historycy z Muzeum Regionalnego w Lubaniu spodziewali się, że poza szczątkami w trumnie mogą być ukryte klejnoty. Po jej ostrożnym otwarciu w lubańskim prosektorium, okazało się, że zwłoki są w bardzo złym stanie. Ale wspomniany herb, zdobne szaty oraz peruki nie pozostawiały wątpliwości. Odkryto szczątki Johanna Wincklera.

- Nie dziwi brak klejnotu. Winckler był protestantem, więc to dyktowało skromność. Peruki na głowie i u stóp związane były z jego funkcjami prawniczymi w mieście - tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego Łukasz Tekiela.

Johann Winckler był zasłużonym burmistrzem i syndykiem Lubania. Po 1637 r. powierzono mu notariat, niedługo później został rajcą. W 1640 r. objął funkcję syndyka (prawnika miejskiego), w 1652 r. został burmistrzem.

- W 1644 r. poślubił Annę Herforth. Doczekał się pięciorga dzieci (dwóch synów i trzech córek). W czasie swojej aktywności zawodowej okazał się skutecznym godnym zaufania urzędnikiem, stawiającym na pierwszym miejscu dobro Lubania i jego mieszkańców. Po wielkim pożarze miasta w 1659 r., w wyniku szybkiej interwencji na dworze księcia saskiego, uzyskał zwolnienie mieszkańców miasta ze zwyczajowego podatku na okres dziewięciu pełnych lat. Mocno przyczynił się do odbudowy budynków użyteczności publicznej. W obliczu zagrożenia najazdem tureckim, z jego inicjatywy zostały wyremontowane fortyfikacje miejskie, znajdujące się wcześniej w opłakanym stanie. Cieszył się wielkim szacunkiem władz krajowych. Nobilitując go, wręczyły mu kosztowny klejnot, który często nosił na szyi. Zmarł w 1676 roku – opisuje Łukasz Tekiela.

Mimo że zmarł 13 kwietnia, w krypcie kościelnej został pochowany dopiero 2 maja. Z kronik wiadomo, że pochówek miał godny, z wszelkimi honorami. Taki sam urządzi mu po 348 latach dzisiejszy Lubań. Burmistrz z pl. Lompy trafi do poświęconej ziemi na cmentarzu w Lubaniu. Miasto ufundowało byłemu burmistrzowi nową trumnę (sarkofag został uszkodzony i przebity ołowianą rurą za czasów niemieckich). Po ponownym pochówku, Johann Winckler otrzyma także nagrobek.

- Wydobycie sarkofagu z ziemi, przewiezienie do prosektorium, otwarcie oraz przełożenie do nowej trumny, odbyło się wedle wszelkich prawideł, zgodnie z najwyższymi standardami i sztuką archeologiczną, za co dziękuję specjalistom z naszego muzeum oraz pracownikom ZGiUK, którzy bardzo w tym wszystkim pomogli – mówi dzisiejszy burmistrz Lubania Grzegorz Wieczorek.

Wykopaliska archeologiczne na placu Lompy potrwają do połowy listopada.

Zagrzybienie i stopień rozkładu ciała nie pozwoliły na badania antropologiczne.

Szokujące odkrycie na Dolnym Śląsku. Archeolodzy wykopali z ...

Plac Lompy w Lubaniu znajduje się tutaj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

x
xyz
Szokujące to odkrycie by było, gdyby burmistrz jeszcze żył
m
mycha
trzeba zwołać komisje śledczą która to zbada
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl