Polska innowacja w kosmosie. Scanway na pokładzie Misji EagleEye i Ariane 6

Justyna Madan
Opracowanie:
Firma z Wrocławia ma swój udział w kosmicznych projektach
Firma z Wrocławia ma swój udział w kosmicznych projektach 123rf.com
Polska firma Scanway umacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej, dostarczając zaawansowane technologie optyczne dla dwóch kluczowych projektów kosmicznych: satelity EagleEye oraz europejskiej rakiety nośnej Ariane 6. Dzięki temu, polska inżynieria wkroczyła na nowy, kosmiczny poziom, otwierając przed sobą nowe możliwości rozwoju i innowacji.

Spis treści

Polska technologia w serwisie europejskiej rakiety Ariane 6

Już 9 lipca ma nastąpić start najnowszej rakiety Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) - Ariane 6, która na swoim pokładzie będzie mieć technologię opracowaną przez polskich inżynierów. Wrocławska firma Scanway dostarczyła zestaw optyczny składający się z dwóch kamer, które będą rejestrować kluczowe etapy lotu rakiety.

„Ok. 3,5 minuty po starcie kamery nagrają odłączenie głównej owiewki, a po 66 minutach lotu zarejestrują separację wynoszonych na orbitę satelitów.”

Dane zgromadzone podczas misji zostaną wykorzystane przez ESA do optymalizacji przyszłych projektów. Co więcej, technologia opracowana przez Scanway ma potencjał do zastosowania w innych misjach, w tym w identyfikacji śmieci kosmicznych czy naprawie satelitów.

EagleEye - polski satelita z technologią scanway

Kolejnym ważnym projektem, w którym udział bierze Scanway, jest misja satelity EagleEye. To największy polski satelita, którego centralnym elementem jest opracowany przez Scanway optyczny teleskop.

„Instrument ma za zadanie dostarczanie wysokiej rozdzielczości obrazów Ziemi. Umożliwi monitorowanie zmian środowiskowych, analizę zasobów naturalnych i - w razie potrzeby - zapewni wsparcie w zarządzaniu kryzysowym.”

Doświadczenie zdobyte przez firmę podczas pracy nad innymi projektami, takimi jak misja STAR VIBE, pozwoliło na stworzenie zaawansowanego teleskopu, który będzie miał kluczowe znaczenie dla obserwacji Ziemi.

Ścieżka rozwoju Scanway

Firma Scanway, założona w 2016 roku, szybko stała się ważnym graczem na rynku technologii kosmicznych. Rozwija ona dwie główne linie biznesowe: systemy wizyjne dla przemysłu oraz technologie kosmiczne, w tym systemy obserwacyjne Ziemi i urządzenia do autodiagnostyki satelitów.

Współpraca z takimi organizacjami jak ESA, Niemiecka Agencja Kosmiczna czy Thales Alenia Space, pozwoliła firmie na udział w różnorodnych misjach kosmicznych i na rozwój nowych technologii. Dodatkowo, debiut na rynku NewConnect w październiku 2023 roku otworzył nowe możliwości rozwoju i pozyskiwania kapitału.

Nowe horyzonty i kontrakty

Niedawno Scanway podpisał kontrakt o wartości 1,7 mln EUR z południowokoreańską firmą NARA Space Technology. Umowa dotyczy udziału w budowie systemu mikrosatelitów do obserwacji Ziemi oraz rozwój instrumentów optycznych.

„Niedawno Scanway dostarczył również układ optyczny do zbierania danych na potrzeby budowanego przez DLR i przeznaczonego do śledzenia statków satelity OTTER.”

Takie projekty nie tylko umacniają pozycję Scanway na rynku technologii kosmicznych, ale również otwierają przed polską inżynierią nowe, fascynujące możliwości eksploracji i obserwacji kosmosu.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl