Polska potęgą w produkcji amunicji? Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz komentuje program rządu

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Czy to oznacza, że Polska może stać się potęgą, jeśli chodzi o produkcję amunicji? W rozmowie z i.pl wyjaśnił to wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.
Czy to oznacza, że Polska może stać się potęgą, jeśli chodzi o produkcję amunicji? W rozmowie z i.pl wyjaśnił to wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. /pixabay.com/pl/users/jessiebuss
Rada Ministrów przyjęła program zachęcający podmioty prywatne i spółki skarbu państwa do zwiększania produkcji amunicji. Czy to oznacza, że Polska może stać się potęgą, jeśli chodzi o produkcję amunicji? W rozmowie z i.pl wyjaśnił to wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

W Polsce ruszy produkcja amunicji?

Rząd przyjął w środę program zachęcający podmioty prywatne i spółki skarbu państwa do zwiększania produkcji amunicji, po to, aby w kraju powstawały nowe zakłady produkcyjne. – Chcemy przeznaczyć w najbliższym czasie do 2 mld zł na inwestycje związane z produkcją amunicji. Ponadto zamówienia na 800 tys. sztuk amunicji będą opiewały na kwotę 12 mld zł, podjęliśmy takie zobowiązanie – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Polska może stać się potęgą, jeśli chodzi o produkcję amunicji?

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz pytany o to, czy Polska może się stać potęgą, jeśli chodzi o produkcję amunicji, powiedział i.pl, że bez wątpienia musimy pielęgnować i odtwarzać, ale też rozwijać kompetencje, jeżeli chodzi o produkcję amunicji i to w różnych kalibrach.

– To jest szczególnie ważne, aby być samowystarczalnym, jeżeli chodzi o produkcję amunicji na potrzeby w pierwszej kolejności – Wojska Polskiego, w drugiej kolejności – możliwości przekazywania amunicji dalej i możliwości eksportu – dodał.

Zdaniem wiceszefa MON, bez wątpienia uchwała Rady Ministrów jest na tyle symboliczna, że daje dodatkowy impuls do pracy nad różnymi rozwiązaniami dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, ale również i dla przemysłu obronnego, którym zarządza kapitał prywatny.

– Jest to również ważne po to, aby przebudowywać kompetencje w tym obszarze, ponieważ w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych straciliśmy kompetencje, chociażby poprzez upadłość zakładów w Pionkach – później był to zakład produkcji specjalnej, następnie wchłonięty przez Mesko, gdzie mieliśmy możliwość produkcji nitrocelulozy. Dziś nie mamy takiej możliwości. Obecnie jest prowadzona inwestycja zakładu produkującego proch wieloskładnikowy, wielobazowy. Chodzi więc o odtwarzanie potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego – mówił.

Wojciech Skurkiewicz wyraził nadzieję, że ta uchwała da dodatkowy impuls, a oprócz tego również poszukiwanie możliwości dodatkowego finansowania.

– Z jednej strony – to oczywiście mld euro projektu unijnego odnośnie amunicji. Z drugiej strony – poszukiwanie możliwości dokapitalizowania naszych polskich firm – podsumował.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na i.pl Portal i.pl