SPIS TREŚCI
Według agencji, po rozpoczęciu wojny Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie zaczęły wysyłać wszystkie nadwyżki broni do Kijowa, podczas gdy rosyjskie fabryki wojskowe przestawiły się na produkcję sprzętu i amunicji niemal wyłącznie na własne potrzeby wojskowe. Z tego powodu wiele krajów, które w przeszłości polegały na zakupach broni od USA i Rosji - dwóch największych eksporterów na świecie - zostało zmuszonych do poszukiwania alternatyw.
Broń i amunicja z Indii tańsze od zachodnich
Biorąc pod uwagę, że Indie dysponują technologią wojskową, którą od wielu lat kupują zarówno od Waszyngtonu, jak i Moskwy, okazały się one potencjalnie atrakcyjnym eksporterem zarówno dla klientów amerykańskich, jak i rosyjskich. Niskie koszty produkcji w Indiach zapewniają dodatkowe możliwości rozszerzenia bazy klientów. Indie mogą obecnie produkować amunicję artyleryjską 155 mm za około 300-400 dolarów za sztukę, podczas gdy europejskie odpowiedniki sprzedawane są za ponad trzy tysiące dolarów. Indyjskie haubice są o połowę tańsze od europejskich.
Indie zamierzają rozszerzyć swój eksport do Afryki, Ameryki Południowej i Azji Południowo-Wschodniej - przede wszystkim do krajów, które tradycyjnie były zależne od Rosji w zakresie dostaw broni. Do 2026 r. Indie zamierzają wysłać co najmniej 20 attaché wojskowych do swoich ambasad za granicą w celu bezpośredniego negocjowania kontraktów zbrojeniowych. Do 2029 r. rząd spodziewa się podwoić eksport broni.
Indie przejmują rosyjski udział rynku
Obecnie większość indyjskiego eksportu wojskowego stanowi amunicja, broń strzelecka i komponenty do sprzętu wykorzystywanego w przemyśle wojskowym, ale władze kraju planują rozszerzyć zakres dostaw w nadchodzących latach.
Według indyjskiego rządu, w roku podatkowym 2023-2024 Indie wyprodukują broń o wartości 14,8 mld USD. To o 62% więcej niż w 2020 roku. Według obliczeń Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), udział Rosji w globalnym rynku sprzedaży broni w związku z wojną z Ukrainą spadł do 7,8% w latach 2020-2024 z 21% w poprzednim czteroletnim okresie.

źr. Reuters, Meduza.io