Rosja straciła drugie miejsce w rankingu eksporterów broni. Lepsze USA i Francja

Grzegorz Kuczyński
Rosyjska broń znajduje coraz mniej nabywców na świecie
Rosyjska broń znajduje coraz mniej nabywców na świecie kremlin.ru
Rosja spadła na trzecie miejsce w światowym rankingu krajów eksportujących broń. Straciła drugie miejsce na rzecz Francji. Stany Zjednoczone pozostają największym eksporterem broni na świecie – to wszystko wynika z nowego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

Według ekspertów SIPRI rosyjski eksport broni w okresie od 2014-2018 do 2019-2023 spadł aż o 53 proc. Spadek był szczególnie "gwałtowny" w ciągu ostatnich pięciu lat. Podczas gdy w 2019 roku Rosja eksportowała swoją broń do 31 krajów, to w 2023 roku już tylko do 12 krajów na świecie. Według raportu, 68 procent całkowitego eksportu broni z Rosji trafia do krajów Azji i Oceanii. Spośród nich Indie stanowią 34 procent, a Chiny 21 procent. „Kommiersant” zauważa jednak, że dane SIPRI opierają się na informacjach z otwartych źródeł, a niektóre informacje o rosyjskich kontraktach zbrojeniowych nie są oficjalnie publikowane.

Francja wyprzedziła Rosję

Na drugim miejscu w rankingu SIPRI znalazła się Francja, która, jak zauważono, "nieznacznie wyprzedziła Rosję". W latach od 2014-2018 do 2019-2023 Paryż zwiększył eksport broni o 47 procent. Największymi jej importerami były kraje Azji i Oceanii oraz Bliskiego Wschodu. Ich udział w całkowitym eksporcie francuskiej broni wyniósł odpowiednio 42 procent i 34 procent. Łącznie Paryż dostarcza swoją broń do 66 krajów. Naukowcy przypisują ten wzrost dostawom samolotów bojowych do Indii, Kataru i Egiptu. Należy zauważyć, że Indie są największym importerem francuskiej broni na świecie.

Absolutna dominacja USA

Stany Zjednoczone pozostają liderem w sprzedaży broni od dziesięciu lat. Co więcej, Waszyngton zwiększył swój udział w rynku z 34 do 42 procent. W latach 2019-2023 Stany Zjednoczone dostarczyły broń do 107 krajów na całym świecie. Najwięcej amerykańskich produktów kupiły Arabia Saudyjska, Japonia i Katar. Eksperci zauważają, że znaczna część amerykańskiej sprzedaży broni dotyczy samolotów bojowych. Badacze wskazują również na wzrost dostaw amerykańskiej broni do Europy w latach 2019-2023. Stanowiły one 28 procent całkowitego eksportu, co oznacza wzrost o 17 procent w latach 2014-2018.

Czwarte i piąte miejsce pod względem eksportu broni w rankingu SIPRI zajmują odpowiednio Chiny i Niemcy. Naukowcy zauważają, że ich wyniki w latach 2019-2023 spadły.

źr. Radio Swoboda, SIPRI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl