Autorzy raportu badali wydźwięk materiałów, różnorodność prezentowanych w każdym tytule opinii, a także oddzielanie informacji od komentarzy. Na warsztat wzięte zostały: „Dziennik Gazeta Prawna”, „Gazeta Wyborcza”, „Polska The Times” oraz „Rzeczpospolita”.
„Polska The Times” została zaliczona do mediów, które deklarują neutralność polityczną i światopoglądową, starają się na swoich łamach przedstawiać różne punkty widzenia i dbać o to, by głos mogły zabrać różne strony społecznych sporów. Redakcje starają się nie narzucać swoich opinii czytelnikom, lecz chętniej oddają głos ekspertom i politykom.
„Polska” została doceniona zwłaszcza w złożonej sprawie zmian w sądownictwie. Zdaniem ekspertów, nie opowiedziała się po żadnej ze stron konfliktu. Dziennik starał się „opisać politycznych aktorów i ich racje, przedstawić także skalę demonstracji. Szczególną cechą pisma jest częstsze niż w innych dziennikach sięganie po wywiady, przy czym widać wyraźnie, iż stara się ono zachować w tym zasadę pluralizmu opinii”.
Przygotowana analiza ma stać się przyczynkiem do poważnej debaty o ładzie medialnym w Polsce, przy okazji dyskusji na temat dekoncentracji. Dane z raportu mogą przyczynić się do tego, by była ona bardziej rzeczowa.