Polska w finale Speedway of Nations. Bartosz Zmarzlik zdobywał „czwórki”

Jarosław Miłkowski
W trzech dotychczasowych edycjach SoN Polacy ani razu nie zdobyli złotego medalu. Jarosław Pabijan
W łotewskim Daugavpils trwają półfinały Speedway of Nations. W piątek 17 września w pierwszym z turniejów wygrała reprezentacja Polski i awansowała do finałów w Manchesterze. Jej liderem był Bartosz Zmarzlik.

Polska, Szwecja i Dania - reprezentacje tych trzech krajów zapewniły sobie w piątek awans do finałów Speedway of Nations. To zawody, które w kalendarzu światowego żużla od sezonu 2018 zastąpiły Drużynowy Puchar Świata. Startują w nich drużyny złożone z dwóch seniorów i jednego juniora, który musi wystartować w co najmniej jednym wyścigu. Nietypowa jest też punktacja w poszczególnych biegach. Zwycięzca każdej gonitwy zdobywa bowiem cztery punkty, za drugie miejsce przyznawane są trzy, a za trzecie - dwa oczka (czwarte miejsce oznacza brak zdobyczy punktowej).

Polacy wygrali każdy bieg

Reprezentacja Polski, której liderem był Bartosza Zmarzlik (Stal Gorzów), nie miała problemów z awansem. „Spacerku” jednak nie było.
Polacy zaczęli wyśmienicie. Już w pierwszym wyścigu zawodów w stosunku 7:2 (czyli „po staremu” 5:1) Zmarzlik i Dominik Kubera pokonali Amerykanów. Taki sam rezultat osiągnęli w kolejnym swoim biegu z Czechami.
Pierwsza indywidualna porażka przyszła w wyścigu IX, gdy Polacy rywalizowali z Duńczykami. Ze startu najszybciej wyjechał Mikkel Michelsen (pokonał Zmarzlika już trzeci raz w ciągu ostatnich sześciu dniach), a że ostatni był Leon Madsen, to Polacy wygrali z nimi 5:4.

Problemów nie było w czwartej serii, gdy trener Rafał Dobrucki w miejsce Kubery desygnował do startu Jakuba Miśkowiaka. Polacy wygrali ze Słowenią 7:2.
Odrobinę słabiej było w biegu XVI., gdy Biało-Czerwoni ścigali się ze Szwedami. Na coraz bardziej rozsypującym się torze Zmarzlik wyjechał spod taśmy ostatni. Na drugim okrążeniu upadł jednak Pontus Aspgren i mistrz świata przywiózł dwa punkty.
- Dziury były naprawdę duże - komentował stan toru Zmarzlik w telewizyjnym wywiadzie po zawodach.
Zwycięstwo Polacy zapewnili sobie w biegu XIX, gdy 6:3 pokonali Finów (wygrał Zmarzlik, a Kubera przegrał z Timo Lahtim).

Do finału awansowali także Szwedzi i Duńczycy. Obie reprezentacje zmierzyły się w ostatnim programowym wyścigu zawodów. 5:4 wygrali Szwedzi i zmusili tym samym rywali do zabiegania o awans w wyścigu barażowym dla reprezentacji z trzeciego i czwartego miejsca po 21 biegach. Baraż okazał się dla Skandynawów formalnością. 7:2 pokonali oni Amerykanów.

Finały w październiku

W sobotę 18 września - także w Daugavpils - odbędzie się drugi półfinał. Wystąpią w nich reprezentacje: Włoch, Australii, Ukrainy, Łotwy, Niemiec, Francji oraz Rosjanie (pod szyldem swojej federacji). Podobnie jak z piątkowych zawodów, awans uzyskają trzy najlepsze drużyny. W dwudniowych finałach, które odbędą się 16-17 października w Manchesterze, rozstawieni są ich gospodarze - żużlowcy Wielkiej Brytanii.