Spis treści
Lex Fridman rozmawia z Wołodymyrem Zełenskim
Wywiad, który przeprowadził Lex Fridman z Wołodymerem Zełenskim, został opublikowany 5 stycznia. Rozmowa podcastera z prezydentem Ukrainy trwa trzy godziny. Jak informuje sam dziennikarz, panowie rozmawiali po angielsku, rosyjsku i ukraińsku.
Autor programu urodził się w Związku Sowieckim (w mieście Czkałowsk, obecnie Buston, w dzisiejszym Tadżykistanie), jako nastolatek z rodziną przeprowadził się do USA.
„To była intensywna i szczera rozmowa, moim celem było odegranie choć małej roli w dążeniu do pokoju. Rozmawialiśmy w trzech językach: po angielsku, ukraińsku i rosyjsku” – napisał na X.
Fridman dodał, że wywiad można obejrzeć w wersji zdubbingowanej w każdym z tych trzech języków. Na portalu X zamieścił rozmowę w pełni po angielsku, pozostałe są dostępne na YouTube.

Polska firma ElevenLabs tworzy dubbing za pomocą AI
Dubbing wywiadu Lex Fridmana wykonała założona przez Polaków firma ElevenLabs. Nie wykorzystano jednak aktorów czy lektorów, a sztuczną inteligencję, która wygenerowała głosy bardzo podobne do oryginalnych.
„Gratulujemy Lexowi Fridmanowi jego ważnej rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim. Byliśmy podekscytowani mogąc udostępnić ją po angielsku, ukraińsku i rosyjsku” – napisała firma na X.
Jak pisze firma, „język zawsze był barierą w rozumieniu punktu widzenia innych”.
„Umożliwiając odbiorcom na całym świecie nie tylko słyszeć czyjeś słowa, ale widzieć ich ekspresję, ton, akcent czy rytm, przełamujemy tę barierę raz na zawsze” – czytamy.
To nie pierwsza taka współpraca Fridmana i założonej przez Polaków firmy. Wcześniej przygotowali hiszpański dubbing jego rozmowy z prezydentem Argentyny Javierem Milei.
Kto założył ElevenLabs?
Firmę ElevenLabs założyło dwóch Polaków w Nowym Jorku: Mati Staniszewski oraz Piotr Dąbkowski. W listopadzie otwarte zostało jej biuro w Warszawie. Ich startup umożliwia generowanie głosu w 32 językach.
„Z Piotrem znamy się ze szkolnej ławki i razem dorastaliśmy, oglądając filmy z polskim lektorem, co tak naprawdę dało nam pierwszą inspirację do stworzenia ElevenLabs i pokonania barier językowych dzięki AI” – mówił Staniszewski, cytowany w komunikacie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!