Polski wiceminister musiał ukrywać się w schronie. Był w Kijowie podczas ataku rakietowego

OPRAC.:
Robert Szulc
Robert Szulc
Skutki ataku rakietowego na jedno z kijowskich osiedli
Skutki ataku rakietowego na jedno z kijowskich osiedli Fot. MSW Ukrainy
W środę rano, podczas rosyjskiego ataku rakietowego na Ukrainę, składający wizytę w Kijowie wiceminister nauki Andrzej Szeptycki zmuszony był do ukrycia się w schronie. Poranek w ukryciu spędził także szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, który również znajduje się w ukraińskiej stolicy.

Podczas swojej drugiej wizyty zagranicznej, polski wiceminister nauki Andrzej Szeptycki doświadczył na własnej skórze konsekwencji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Polski minister spędził trzy godziny w schronie na terenie Kijowa.

Chwile grozy w schronie

- Mamy dziś zaplanowane kolejne spotkania, dlatego ze względów bezpieczeństwa pozwolę sobie bez szczegółów. Musieliśmy zmienić grafik z powodu alarmu. Myśmy spędzili w schronie zaledwie trzy godziny, wielu Ukraińców - długie miesiące. To tylko jedna z wielu konsekwencji zbrodniczej wojny prowadzonej przeciwko Ukrainie przez Putina – powiedział Szeptycki w rozmowie z PAP.

Wizytę wiceministra w schronie jednego z kijowskich hoteli dokumentował na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter) członek jego delegacji, ekspert ds. Europy Wschodniej i wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego dr Łukasz Adamski.

"Byłem w tym samym schronie razem z polską delegacją, z ministrem Szeptyckim na czele" – napisał dr Adamski.

Ataki rosyjskich rakiet. Rzeczywistość Ukrainy

Zdjęcie ze schronu opublikował także szef Borrell, przedstawiciel władz UE, który przybył do Kijowa w tym samym czasie.

"Zaczynam poranek w schronie, gdy w całym Kijowie rozbrzmiewają alarmy powietrzne. Taka jest codzienna rzeczywistość dzielnego narodu ukraińskiego, odkąd Rosja rozpoczęła nielegalną agresję" – napisał Borrell.

Codzienna rzeczywistość Ukraińców, odkąd Rosja rozpoczęła swoją nielegalną agresję, znacznie się zmieniła. Wielu z nich musi spędzać długie miesiące w schronach, aby zabezpieczyć swoje życie.

Andrzej Szeptycki - misja w Kijowie

Andrzej Szeptycki przyjechał do Kijowa w ramach swojej drugiej wizyty zagranicznej po objęciu stanowiska wiceministra nauki, odpowiedzialnego za współpracę zagraniczną. Spotkał się tu m.in. ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mychajłem Wynnyckim oraz wygłosił wykład poświęcony polsko-ukraińskiej współpracy naukowej w Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki.

Jego wizyta w Kijowie była nie tylko okazją do omówienia współpracy naukowej, ale również do zobaczenia z bliska konsekwencji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Rakietowe ataki na Kijów

Do bombardowań Kijowa, Rosja używa systemów rakietowych. Jednym z nich jest system znany jako "Iskander". To rosyjski system rakietowy krótkiego zasięgu, który może przenosić różne rodzaje ładunków - w tym konwencjonalne i jądrowe. Rakiety mają zasięg do 500 km, są zdolne do zbliżenia się do celu z prędkością do 6 Macha i są w stanie przenosić ładunki o masie do 700 kg.

Inne systemy rakietowe: Kalibr i Smerch

Rosyjska armia posiada także inne systemy rakietowe, takie jak "Kalibr" i "Smerch". "Kalibr" to rosyjski system rakietowy dalekiego zasięgu. Rakiety są zdolne do przenoszenia ładunków konwencjonalnych i jądrowych na duże odległości, a także do przeciwdziałania obronie przeciwrakietowej.

Rosyjski system rakietowy "Smerch" jest oparty na wieloprowadnicowych wyrzutniach rakietowych, które mogą wystrzeliwać do 12 rakiet w ciągu minuty na odległość do 90 km.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl