Ukraińscy żołnierze wykryli rosyjski system obrony powietrznej TOR. Kiedy operatorzy dronów rozpoczęli atak, Rosjanie próbowali zestrzelić drona rakietą, ale nie udało im się. Wtedy do akcji wkroczył polski dron Warmate 3.0, który zniszczył kosztowny kompleks rakiet przeciwlotniczych. O akcji poinformowano na profilu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Warmate. Co to za broń?
Amunicja krążąca Warmate ma 1 m długości, rozpiętość skrzydeł 1,4 m i waży 5 kg. Może być łatwo transportowany przez pojedynczego żołnierza, korzystającego z plecaka. Posiada parę składanych głównych skrzydeł przesuniętych do tyłu i parę pionowych płetw ogonowych w kształcie litery V.
Warmate może być używany do rozpoznania w misjach bojowych z różnymi rodzajami ładunków lub głowicami wybuchowymi. Można go uruchomić w mniej niż pięć minut, w dzień i w nocy. Ma zasięg 4 km w terenie otwartym lub 1 km w terenie zalesionym.
Warmate może funkcjonować jako samodzielny system, łatwy w transporcie lub przenoszony przez siły lądowe lub jednostki operacji specjalnych.
System amunicji krążącej Warmate to innowacyjny produkt w rodzinie systemów bezzałogowych Grupy WB, charakteryzujący się lekką konstrukcją i możliwością realizacji różnego rodzaju misji. Wykorzystywany jest z powodzeniem przez polskie oraz zagraniczne siły zbrojne. Producent systemów Warmate, WB Electronics mieści się w Ożarowie Mazowieckim.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Kto używa amunicji Warmate?
"Obecnie Warmate służy w kilku siłach zbrojnych, zwłaszcza w wojsku polskim i ukraińskim, które skutecznie wykorzystały go w ostatnich operacjach. Broń przyciągnęła także uwagę państw członkowskich NATO. Przyjęcie systemu przez kraje Bliskiego Wschodu i jego znaczne zamówienia przez Indie w 2023 r. dodatkowo podkreślają jego status bardzo poszukiwanej broni taktycznej w globalnych arsenałach obronnych" - napisano na portalu www.armyrecognition.com.
Ten sam portal podał, że według informacji ujawnionych przez ukraiński wywiad wojskowy amunicja krążąca Warmate, służyła do precyzyjnych uderzeń w systemy Pancyr-S1 stacjonujące w Biełgorodzie w Rosji. Systemy te, niezbędne dla rosyjskiej obrony powietrznej, w momencie ataku znajdowały się w stanie maksymalnej gotowości, z aktywnymi radarami.
Sukces ten jest tym bardziej niezwykły, że dronowi z Polski udało się pokonać elektroniczne środki zaradcze systemów Pantsir.
Skutki tamtych ataków są znaczące: oba systemy Pancyr-S1 zostały wyłączone, zadając poważny cios rosyjskim zdolnościom obronnym w regionie. Systemy te, kosztujące około 15 milionów dolarów każdy, odgrywają kluczową rolę w ochronie kluczowej infrastruktury, w tym baz lotniczych i systemów rakiet ziemia-powietrze S-300/S-400.
Źródło: X, www.armyrecognition.com, WB Group
