Pomoc dla rolników poszkodowanych przez powódź: zwrot paliwa i dostawa pasz

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Dla zapewnienia skutecznej pomocy, Ministerstwo Rolnictwa szczegółowo określiło procedurę dostarczania pasz oraz system zwrotu paliwa dla przewoźników.
Dla zapewnienia skutecznej pomocy, Ministerstwo Rolnictwa szczegółowo określiło procedurę dostarczania pasz oraz system zwrotu paliwa dla przewoźników. Andrzej Banas / Polska Press
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) wraz ze spółką Orlen podjęło kroki mające na celu wsparcie poszkodowanych rolników. Pomoc skupia się na dostarczaniu pasz oraz zwrocie paliwa za transport do wybranych powiatów w województwach opolskim i dolnośląskim. Inicjatywa ta stanowi kluczowy element wsparcia dla producentów rolnych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji po niedawnych zdarzeniach pogodowych.

Wsparcie od Ministerstwa Rolnictwa i Spółki Orlen

W ramach inicjatywy podjętej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, spółka Orlen aktywnie uczestniczy w akcji wsparcia dla rolników poszkodowanych przez powódź. Działania te obejmują dostarczanie pasz do wybranych powiatów oraz zwrot paliwa dla przewoźników, którzy zajmują się transportem. Taka forma pomocy ma na celu złagodzenie skutków powodzi dla sektora rolniczego, szczególnie w obszarach najbardziej dotkniętych kataklizmem.

Informacje o zasadach dostarczania pasz i procedurze zwrotu paliwa zostały opublikowane na portalu X przez resort rolnictwa. Zgodnie z tymi wytycznymi, pomoc skierowana jest do rolników z czterech powiatów województwa opolskiego: brzeskiego, prudnickiego, głubczyckiego i nyskiego, a także z powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Działania te są odpowiedzią na pilne potrzeby rolników znajdujących się w trudnej sytuacji po przejściu powodzi.

Procedura dostarczania pasz i zwrotu paliwa

Dla zapewnienia skutecznej pomocy, Ministerstwo Rolnictwa szczegółowo określiło procedurę dostarczania pasz oraz system zwrotu paliwa dla przewoźników. Pasze można przekazywać do wyznaczonych magazynów, które zostały ustalone przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Osoby oraz podmioty zainteresowane przekazaniem pasz muszą wcześniej skontaktować się z koordynatorami wyznaczonymi przez te ośrodki. Na stronach internetowych ODR-ów dostępne są listy koordynatorów oraz informacje o punktach zbiórki.

W obu wymienionych województwach w magazynie kierowca pojazdu okazuje list przewozowy. Sporządzany jest także protokół przekazania towaru oraz obliczana jest ilość należnego paliwa. Przygotowane dokumenty stanowią podstawę do otrzymania przez przewoźnika (w formie zwrotu) konkretnej liczby litrów paliwa na wyznaczonych stacjach paliw Orlen - wyjaśniono.

Rozmowy z Orlenem o wsparciu rolników

W kontekście działań wspierających poszkodowanych rolników, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak poinformował o prowadzonych rozmowach z Orlenem. Celem tych rozmów jest ustalenie szczegółów wsparcia dla rolników w formie zwrotu kosztów paliwa za przywóz produktów przeznaczonych dla producentów rolnych. Inicjatywa ta podkreśla zaangażowanie zarówno resortu rolnictwa, jak i spółki Orlen w pomoc sektorowi rolnemu, który znalazł się w trudnej sytuacji po niedawnych powodziach.

Działania te są wyrazem solidarności z rolnikami oraz próbą złagodzenia negatywnych skutków powodzi dla polskiego rolnictwa. Pomoc w postaci dostarczania pasz oraz zwrotu paliwa jest kluczowym elementem wsparcia, które ma na celu pomoc rolnikom w szybkim powrocie do normalnej działalności gospodarczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl