Uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy na rzecz utworzenia i organizacji kierunku studiów energetyka jądrowa odbyła się w Warszawie.
Współpraca największych
Współpraca ta dotyczyć będzie Resortu Edukacji i Nauki, Polskiego Koncernu Naftowego Orlen Spółka Akcyjna i Politechnik: Gdańskiej, Poznańskiej, Śląskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej, a także Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
O zawarciu porozumienia w sprawie programu kształcenia kadr dla energetyki jądrowej powiadomił także sam Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny PKN ORLEN Daniel Obajtek.
Inżynierowi jądrowi zajmować się będą szeroko pojętą energetyką jądrową i tą dotycząca elektrowni atomowych, o których mówimy, które będą podstawą polskiej energetyki za jakiś czas, ale też tą dotyczącą małych elektrowni jądrowych wykorzystywanych dla biznesu – powiedział minister.
We wszystkich tych obszarach – jak kontynuował – inżynierowie jądrowi będą niezwykle potrzebni.
Te same znakomite uczelnie będą prowadzić badania, pogłębione badania naukowe w tych tematach. Stworzymy oddzielny program rozwoju energetyki jądrowej, badań nad energetyką jądrową po to, żeby Polska miała nie tylko inżynierów, ale też wiodących na świecie naukowców zajmujących się energetyką jądrową – zapowiedział Przemysław Czarnek.
Minister przekazał, że będą specjalne granty, które będą przekazywane w ramach tworzonej Akademii Kopernikańskiej.
Wszystko po to, by nowoczesność w Polsce była rzeczywistością już teraz i w ciągu najbliższych lat, a nie w dłuższej perspektywie czasowe – dodał.
„Świat nauki musi wspierać gospodarkę”
Minister edukacji i nauki wskazał, że rozmowy o konieczności uruchomienia i odtworzenia kierunków związanych z energetyką jądrową trwają od jakiegoś czasu.
Nowoczesność galopuje. Nowe kierunki muszą się tworzyć, muszą być odtwarzane specjalności, ale także nowe kierunki badań naukowych. To wszystko musi być powiązane – świat nauki musi podążać za biznesem, musi wspierać biznes, musi wspierać przedsiębiorczość, musi wspierać gospodarkę – akcentował minister.
Szef MEiN mówił, że „energetyka zeroemisyjna, energetyka jądrowa to energetyka najbliższej przyszłości”.
Dlatego w porozumieniu z panem prezesem Danielem Obajtkiem oraz w uzgodnieniu i we współpracy z sześcioma, póki co, uczelniami w Polsce: w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Warszawie (…) oraz w porozumieniu z władzami nowotworzonej Akademii Kopernikańskiej podpisujemy dziś porozumienie, list intencyjny" – powiedział Czarnek.
Porozumienie to – jak wyjaśniał – dotyczy utworzenia lub reaktywacji, w zależności od przypadku, kierunku energetyka jądrowa.

Ted
Źródło: