Spis treści
Spacerem po woj. mazowieckim
We współpracy z Traseo przygotowaliśmy dla Was 10 tras na spacer w woj. mazowieckim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Nim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 03 maja w woj. mazowieckim ma być od 17°C do 22°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 2% do 30%. W niedzielę 04 maja w woj. mazowieckim ma być od 13°C do 17°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 0% do 87%.
🌳 Trasa spacerowa: Opoczno
- Początek trasy: Przysucha
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,66 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 13 min.
- Przewyższenia: 16 m
- Suma podejść: 46 m
- Suma zejść: 46 m
Max_c74 poleca tę trasę
Wycieczka piesza do zamku Opoczno.
Współczesna bryła zameczku niewiele ma już wspólnego ze średniowieczną królewską warownią - oprócz nazwy ze starego założenia zachowała się część piwnic i być może trzy sklepione komnaty. Jej pozbawiona zabytkowego charakteru forma stanowi dziś rażący przykład, do czego może doprowadzić rekonstrukcja oparta nie na rzetelnej analizie historycznej, lecz jedynie na wyobraźni i własnym widzimisie architekta. W gmachu mieści się siedziba Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Muzeum Regionalne z ekspozycją historyczno-etnograficzną poświęconą Ziemi Opoczyńskiej, przedstawiającą m.in.: dawne stroje regionalne, rekonstrukcję wiejskiej chaty, ludową rzeźbę oraz malarstwo, a także przedmioty i dokumenty dotyczące początków miasta i jego rozwoju.
Zamek mimo umownej atrakcyjności warto odwiedzić będąc w okolicy, aby mieć swój pogląd co do tej budowli.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Płock
- Początek trasy: Sanniki
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,94 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 28 min.
- Przewyższenia: 144 m
- Suma podejść: 2 104 m
- Suma zejść: 2 112 m
Spacerowiczom trasę poleca Wielogorski
Spacer przez Płock.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Michniów - Kamień Michniowski - Wykus - Polana Barwinek - Czarny Las - Michniów
- Początek trasy: Szydłowiec
- Stopień trudności: 3.0
- Dystans: 27,72 km
- Czas trwania spaceru: 9 godz. i 14 min.
- Przewyższenia: 132 m
- Suma podejść: 239 m
- Suma zejść: 230 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Ziutekd
Marsz ok. 8 godzin z 4 krótkimi przerwami na uzupełnienie płynów - skróty widoczne na ogólnodostępnych mapach, pozwalające zejść ze ścieżek rowerowych szutrowych w las, są rzadko uczęszczane i częściowo zarośnięte. Warto zabrać ze sobą różne mapy dla porównania przebiegu "skrótów" i nawigację GPS.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Spacer:Tarczek - Bodzentyn
- Początek trasy: Szydłowiec
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,17 km
- Czas trwania spaceru: 59 min.
- Przewyższenia: 63 m
- Suma podejść: 117 m
- Suma zejść: 149 m
Ancygan poleca tę trasę na spacer
Trasa spacerowa, alternatywna dla końcowej części zielonego szlaku pieszego ze Starachowic do Bodzentyna - prowadzonego brzegiem rzeki.
Jedyne utrudnienie to konieczność przejścia 1.6 km poboczem drogi powiatowej Bodzentyn - Nowa Słupia.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Spała Orient Express
- Początek trasy: Przysucha
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 7,12 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 13 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podejść: 343 m
- Suma zejść: 329 m
Amber.travel poleca tę trasę
W ambitnym programie I Ogólnopolskiego Spływu Morsów była ponadto gra terenowa w lasach spalskich. Po spływie i popasie w Spale, Piotr przydzielił drużynom zadania, wręczył mapy, a ja dla sprawdzenia się i czasu podjąłem również wyzwanie i wystartowałem, oczywiście poza konkursem. Gra Terenowa Adventure Orient w lasach spalskich to ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny, grupy znajomych lub na samotny wypad za miasto.
W zabawie udział wziąć może każdy, w dowolnie wybranym przez siebie czasie.
Zabawa w odnajdywanie punktów (orienteering) może być świetnym uzupełnieniem integracyjnej imprezy firmowej i team buildingu.
Istota gry terenowej polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych wyznaczonych w terenie. Służy do tego specjalne wydanie mapy Spalskiego Parku Krajobrazowego, na której punkty zaznaczone są za pomocą okręgów.
Mapa Spalskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w skali 1:50 000 jest jednym z głównych elementów gry terenowej. Znajduje się na niej opis walorów krajoznawczych obszaru parku krajobrazowego oraz informacje praktyczne. Mapa wydana przez firmę COMPASS jest dostępna u nas w Amber Przystań Tomaszów Maz. i w księgarniach na terenie całego kraju.
Dzięki udziałowi w grze można poznać wiele interesujących miejsc, które przeciętny turysta rzadko odwiedza. Wybór drogi między punktami jest dowolny jak również kolejność ich zaliczania.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Po obrzeżach Narwiańskiego Parku Narodowego
- Początek trasy: Kosów Lacki
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 14,97 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 8 min.
- Przewyższenia: 61 m
- Suma podejść: 997 m
- Suma zejść: 1 000 m
Spacerowiczom trasę poleca RoweremPoPodlasiu
Piesza traska po NPN i jego obrzeżach (14 km), jedna z najbardziej owocnych, jeśli chodzi o spotkane i "upolowane" zwierzęta: były żurawie, gęsi, sarny, łosie. Widać wyraźnie, że już w przyrodzie zaczęła się wiosna. Kto lubi "polować" na ptaki. powinien udać się do NPN. Zaczęły się przyloty gęsi i żurawi, zaczęły już też puszczać pąki rożne drzewa.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Trasą Powstania Warszawskiego - biegiem przez stolicę
- Początek trasy: Ożarów Mazowiecki
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 10,3 km
- Czas trwania spaceru: 44 min.
- Przewyższenia: 91 m
- Suma podejść: 894 m
- Suma zejść: 917 m
Mar.now poleca tę trasę
Ciekawa trasa szlakiem Powstania Warszawskiego prowadzi przez trzy dzielnice Warszawy - od Muranowa przez zachodnie obrzeża Starego Miasta, fragment Traktu Królewskiego, rajdową trasę dla ekstremalistów i nabrzeże Wisły - trasa dobrze oświetlona, szczególnie polecana do pokonania wczesnym rankiem (optymalnie - o świcie) lub o zmroku. Unikniemy wówczas blokujących nam swobodne przemieszczanie się tłumów turystów.
Naszą trasę rozpoczynamy na skraju Parku im. J. Kusocińskiego - przy obiekcie KS Polonii u zbiegu ulic Konwiktorskiej i Bonifraterskiej, naprzeciw pomnika ofiar katyńskich (przedstawiającego krzyże spadające z wagonu) przy ul. Muranowskiej.
Bonifraterską, mijając zabudowę kościoła Bonifratrów i klasztoru Jana Bożego docieramy do zielonego nowoczesnego gmachu Sądu Najwyższego, łączącego obie strony ulicy. Warto rozejrzeć się po chodnikach, na których upamiętniono miejsce, gdzie znajdował się mur getta.
Przecinając Plac Krasińskich mijamy po prawej stronie barokowy Pałac Krasińskich (in. Pałac Rzeczypospolitej ze zbiorami specjalnymi Biblioteki Narodowej jak manuskrypty średniowieczne czy pamiątki po C.K. Norwidzie), a po lewej monumentalny pomnik Powstania Warszawskiego z ogromnymi postaciami powstańców. Naprzeciwko pomnika znajduje się warta odwiedzenia Katedra Polowa Wojska Polskiego z dzwonami odlanymi z armat zdobycznych po powstaniu listopadowym oraz z Kaplicą Katyńską 1940 r. i podziemnym muzeum (czynnym od listopada 2010 r.) oraz Mauzoleum Obrońców Ojczyzny.
Dalej pokonujemy całą ul. Miodową (obok barokowych pałaców- Paca-Radziwiłłów - siedziby Ministerstwa Zdrowia oraz Małachowskich, XVI-wieczny pałacu Prymasowskiego - z pomnikiem Staszica (dziś siedziba m.in. radia Eska), Biskupów Krakowskich, Branickich (jedna z siedzib Urzędu M.St. Warszawy), Szaniawskich, Młodziejowskich - Morsztynów - dawnej siedziby PWN, Chodkiewiczów - siedziby Izby Rzemieślniczej i pałacu Borchów (arcybiskupstwa, rezydencji prymasów Polski do 2007 r.), kościoła i klasztoru o. kapucynów - gdzie znajduje się serce króla Jana II Sobieskiego i szczątki króla Augusta II Mocnego oraz groby wielu arystokratów z XIX w.) oraz jedynej w stolicy grekokatolickiej cerkwi i klasztoru bazylianów. Mijamy tu również budynek dawnego Collegium Nobilium, dziś należący do Akademii Teatralnej.
Wbiegając w Krakowskie Przedmieście mijamy po lewej stronie kościół św. Anny, pałac Kazanowskich (siedzibę Caritas), Dom Polonii, Pałac Prezydencki z pomnikiem Józefa Poniatowskiego (po prawej zaś - Pałac Potockich - siedzibę Ministerstwa Kultury i Sztuki) i przy hotelu Bristol zbiegamy w dół ulicą Karową (stromy kręty zbieg) przez neorenesansowy rzeźbiony wiadukt, pięknie oświetlony po zmroku, gdzie prowadzi trasa wielu rajdów samochodowych (odcinek specjalny). Zbiegamy do wybrzeża Gdańskiego nad Wisłą i pokonujemy wzdłuż rzeki ok. 1,8 km, po lewej mijając Zamek Królewski, po czym ulica Sagnuszki podbiegamy w górę do Konwiktorskiej (łagodny podbieg). Na Konwiktorskiej mijamy Pałac biskupa Sierakowskiego, by dotrzeć na powrót do stadionu Polonii.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Wilanów - śladami Sobieskiego
- Początek trasy: Ząbki
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 17,95 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 50 m
- Suma podejść: 747 m
- Suma zejść: 739 m
Spacerowiczom trasę poleca Mar.now
Najbardziej urokliwym mostem, przez który możemy się dostać z prawobrzeżnej Warszawy na czerniaków, Sadybę i dalej - do Wilanowa jest Most Siekierkowski. Z potężnej bryły pylonowego mostu widać panoramę centrum Warszawy. Tuż za nim znajduje się sanktuarium siekierkowskie - miejsce objawień MB z czasów II wojny światowej. Kierując się w lewo Czerniakowską i dalej Wiertniczą dostaniemy się prosto do serca Wilanowa. Na placu przy zajezdni autobusowej po prawej stronie znajduje sie stary wilanowski cmentarz o kształcie krzyża greckiego, założony w 1816 r. przez Aleksandrę Potocką, żonę S. Kostki-Potockiego. Leżą tu m.in. powstańcy z 1863 r., Janusz Radziwiłł, Stanisław i Ignacy Potoccy w Kaplicy Potockich, powstańcy warszawscy z 1944 r., aktor Roman Wilhelmi czy ostatnio - J. Szmajdziński.
Po lewej stronie mijamy najpierw zabytkowy budynek poczty, lecz zanim zagłębimy sie w alejki parkowe i okolice pałacowe warto minąć skrzyżowanie i udać się ku nowoczesnym zabudowaniom nowego osiedla, w centrum którego góruje Świątynia Opatrzności Bożej z ciałami m.in. ks. Jana Twardowskiego, R. Kaczorowskiego, K. Skubiszewskiego i duchownych, poległych pod Smoleńskiem oraz relikwiami bł. J. Popiełuszki. Przy skręcie do świątyni mijamy pomnik króla Sobieskiego z żoną Marysieńką i wiernymi psami (Pola Wilanowskie).
Wracamy jednak do rezydencji królewskiej. Teren parku i ogrodu to miejsce tylko dla pieszych, o zwiedzaniu na rowerze czy rolkach nie może być mowy. Spacer albo marsz nordic walking zaczynamy od kolegiaty św. Anny z 1792 r., ufundowanej przez A. Czartoryskiego, za którym znajdują się piękne dzwony. Dalej po prawej stronie mijamy misternie rzeźbione symboliczne mauzoleum Stanisława i Aleksandry Potockich z 1834 r. Przez pałacową bramę docieramy do siedziby króla Jana III Sobieskiego, po prawej stronie mijając Muzeum Plakatu. Od wejścia do parku (płatne) pokonujemy trasę przez ogród palmowy, chiński domek, wskaźnik powodzi, które kilkukrotnie zalewały park pałacowy z przyległościami, rzeźby wzorowane na rzymskich. Pałac, zbudowany w 1677 r., warto obejść z każdej strony, poznając zegary słoneczne i płaskorzeźby na elewacjach, ale również ciekawe obiekty, ukryte nad stawami pełnymi kaczeńców i alejami drzew czy wzdłuż rzeki, po której turyści chętnie pływają w łodziach czy gondolach. Przy odrobinie szczęścia w weekendy można trafić na letni koncert w Ogrodzie Różanym czy Międzynarodową Akademię Muzyki Dawnej. Spacer kończymy mijając Muzeum Plakatu i dochodząc do budynku Kuźni i dalej - cmentarza wilanowskiego po przeciwnej stronie.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Warszawa Śródmieście - Powązki
- Początek trasy: Ożarów Mazowiecki
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 17,95 km
- Czas trwania spaceru: 8 godz. i 19 min.
- Przewyższenia: 33 m
- Suma podejść: 299 m
- Suma zejść: 301 m
Hoffmanna poleca tę trasę na spacer
z Dworca Centralnego przez Ogród Saski pod Sąd Najwyższy, na Krakowskie Przedmieście, następnie na Powązki
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Polinka - Zacisze
- Początek trasy: Mogielnica
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 8,37 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 46 min.
- Przewyższenia: 184 m
- Suma podejść: 780 m
- Suma zejść: 963 m
Spacerowiczom trasę poleca Wielogorski
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!
Czy spacerowanie przynosi efekty?
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Odkryj uroki Mazowsza!
Mazowieckie to pełne uroków województwo, które oferuje niezwykłe atrakcje dla każdego podróżnika. Zabytkowa Twierdza Modlin oraz Zamek Czersk to skarby historii, które zapierają dech w piersiach. Dla miłośników miejskiego klimatu czeka niezapomniana wycieczka po stolicy - Warszawie. Przyroda także ma tu wiele do zaoferowania, zwłaszcza w Kampinoskim Parku Narodowym, gdzie szlaki pełne natury kuszą entuzjastów wędrówek. Nie można też przegapić uroków Jeziora Białego - spokojnej oazy nad wodą, doskonałej dla plażowiczów, wędkarzy i nurków. Sprawdź, jakie atrakcje znajdziesz w stolicy.
