- Zatrudnianie kapelanów, wynikające z ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz z konkordatu, jest jednym z tematów interesujących moich wyborców. Finansowa strona tego zagadnienia budzi niezdrowe domysły, a temperatura dyskusji jest najwyższa podczas rozmów o kapelanach pracujących w służbie zdrowia, systemowo niewydolnej ekonomicznie – uzasadniał swoje wystąpienie poseł Rzymkowski.
I zadał pytania o liczbę zatrudnionych kapelanów i liczbę etatów dla duchownych w latach 2010-2017 w: publicznych placówkach służby zdrowia, policji, Służbie Celnej, strażach gminnych, Straży Granicznej, Wojsku Polskim, zakładach karnych i aresztach śledczych. Odpowiedzi wiceministrów poszczególnych resortów były różne. Jedni podali tylko liczbę etatów i liczbę kapelanów, kolejny wskazał dodatkowo liczbę niepełnych etatów, jest też odpowiedź z rozbiciem danych na kapelanów poszczególnych wyznań.
Szczegóły w galerii
Z kolei wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko podkreśliła, że Ministerstwo Zdrowia nie ma danych o liczbie kapelanów pracujących w placówkach zdrowia, bo nie jest pracodawcą "osób zatrudnionych w szpitalach oraz instytucjach badawczych". Wyjaśniła, że zapewnienie opieki duszpasterskiej, zgodnie z polskim prawem, spoczywa na dyrektorach, kierownikach placówek zdrowie i to oni znają liczbę pracujących u nich kapelanów.
- Ministerstwo Zdrowia nie posiada danych dotyczących liczby kapelanów zatrudnionych w placówkach ochrony zdrowia. (...) nie prowadziło i nie prowadzi monitoringu aktywności kapelanów reprezentujących poszczególne kościoły i związki wyznaniowe na terenie podmiotów wykonujących działalność leczniczą, jak też nie gromadziło i nie gromadzi danych dotyczących kosztów opieki duszpasterskiej ponoszonych przez podmioty prowadzące działalność leczniczą – podsumowała odpowiedź wiceminister Szczurek-Żelazko.