"Poseł sprawujący władzę wykonawczą powinien zrzec się mandatu". Wójcikowski apeluje do Dudy

Marcin Dobski (AIP)
Dr Rafał Wójcikowski
Dr Rafał Wójcikowski Facebook
Dr Rafał Wójcikowski zamierza wysłać dzisiaj do Kancelarii Prezydenta petycję. Nowowybrany poseł ruchu Kukiz’15 dostrzega konflikt interesów i tożsamości w ustawie zasadniczej. W piśmie zwraca uwagę, że według niej poseł, członek organu kontrolującego, może jednocześnie być ministrem, członkiem organu kontrolowanego.

Wójcikowski chciałby, żeby prezydent Andrzej Duda rozważył zmianę w ustawie i wprowadził „dobry obyczaj” nie łączenia mandatu posła z członkostwem w Radzie Ministrów. Tym samym, jeśli posłowie lub senatorowie zdecydują się sprawować władzę wykonawczą, powinni zrzec się mandatu.

Poseł zadaje w petycji szereg pytań, powołując się na Konstytucję. Jednym z nich jest wskazanie intencji dokumentu, który głosi, że Polska powinna być państwem prawa. "Co jednak, jeśli duch prawa stoi w jawnej sprzeczności z jego literą?" - stawia pytanie poseł ruchu obywatelskiego.

Powołując się art. 10 Konstytucji, Wójcikowski stwierdza, że jest w nim mowa o rozdziale władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a w art. 103 zabrania się łączenia mandatu poselskiego ze stanowiskami prezesa NBP, NIK, rzecznika praw obywatelskich, itd. z wyjątkiem członkostwa w Radzie Ministrów.

W następnym akapicie petycji, Wójcikowski zwraca uwagę, że według prawa Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów i zadaje kluczowe pytanie: "Dlaczego poseł, członek organu kontrolującego, może być jednocześnie ministrem, czyli członkiem organu kontrolowanego? Jak można jednocześnie być kontrolującym i kontrolowanym?"

Jest to według posła z Piotrkowa Trybunalskiego jawny konflikt interesów i tożsamości. Z bycia sędzią w swojej sprawie wynika samowola i bezkarność, co zdaniem Wójcikowskiego jest źródłem niszczenia państwa i powodem obniżania zaufania obywateli do jego organów.

Według autora petycji do prezydenta Dudy, mimo trudności ze zmianą Konstytucji, już teraz można wypracować nowe, lepsze standardy niż określone w jej ramach. "Pańskie decyzje mogą stać się przecież wzorem dla nowych uregulowań, gdy przyjdzie na nie czas" - pisze Wójcikowski i prosi o to, by prezydent wpłynął swoim autorytetem i ustanowił dobry obyczaj nie łączenia mandatu posła z członkostwem w Radzie Ministrów.

***
Wybrany z "jedynki" w Piotrkowie Trybunalskim poseł Kukiz'15, od roku 2001 r. pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej. Ukończył studia ekonomiczne i informatyczne na UŁ, a następnie doktoryzował się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w łódzkim oddziale, a także Stowarzyszenia Księgowych Polskich. W 2008 powołał do życia Fundację Aurea Libertas z siedzibą w Łodzi. Fundacja zajmuje się promowaniem świadomości patriotycznej i ekonomicznej.

W 2011 roku został zaproszony do grona ekspertów ekonomicznych Fundacji Republikańskiej. W 2013 roku został zaproszony przez Jarosława Kaczyńskiego do udziału w programie „Alternatywa” w zakresie zespołu ekspertów „Teraz rodzina”. Działa także aktywnie w wielu lokalnych stowarzyszeniach i organizacjach społecznych. Najważniejsze z nich to Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im Św. Ojca Pio w Tomaszowie Mazowieckim oraz w stowarzyszenie Prawy i Samorządny Powiat Tomaszowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
realista

"Nowowybrany" i zwyczaj "nie łączenia"? Nowa polska ortografia? Trzeba wiedzieć, kiedy łącznie, a kiedy rozdzielnie.

S
Szewc
cyt. "Czyli pierwotną funkcją Sejmu nie jest nadzór nad rządem, a właśnie sprawowanie władzy. Tę dzielimy na ustawodawczą, którą sprawują posłowie i wykonawczą, którą mogą sprawować posłowie lub fachowcy spoza sejmu."
Zapomniałeś o władzy sądowniczej ? Czy tu także chciałbyś aby w niej zasiadali posłowie ? Np byliby sędziami TK i orzekali jakie zapisy uchwalonych przez siebie ustaw są zgodne z konstytucją, a jakie nie..... Też nie widzisz konfliktu ? Taki sam konflikt istnieje gdy poseł jest jednocześnie ministrem. Ciekawe że np w spółkach akcyjnych nie można jednocześnie zasiadać w radzie nadzorczej i w zarządzie. Co uchwalili ci sami politycy, którzy teraz nie widzą żadnego konfliktu by sprawować jednocześnie funkcję posła i ministra.
pixt
nie może
W
Wojciech Borkowski
Konstytucja tego nie wymaga i nie jest to najbardziej poważna jej ułomność. Ciekawe jak sobie z tym radzą w innych krajach (poza Szwecją o której ktoś powyżej już pisał)
g
gość
Dokładnie tak wygląda demokracja parlamentarna w Szwecji: obowiązuje zakaz sprawowania władzy wykonawczej przez parlamentarzystów. My zamiast demokracji mamy postkomunizm.
+++SMOK+++
Jest wiele spraw wymagających zmiany w Polsce, ale akurat wprowadzanie tego niemądrego pomysłu byłoby szczytem głupoty. Rzucanie pomysłami przez ludzi, którzy dopiero weszli do Sejmu i nie mają żadnego pojęcia o niczym jest świadectwem dla tych ludzi. Problem który poruszył ten człowiek jest znany od dawna i oczywiście NIC ZŁEGO się nie dzieje z powodu obowiązywania takiej, a nie innej zasady sprawowania władzy. To Sejm składa się z demokratycznie wybranych przedstawicieli Narodu. W jakim celu Naród wybiera swoich przedstawicieli??? W CELU SPRAWOWANIA WŁADZY!!! Czyli pierwotną funkcją Sejmu nie jest nadzór nad rządem, a właśnie sprawowanie władzy. Tę dzielimy na ustawodawczą, którą sprawują posłowie i wykonawczą, którą mogą sprawować posłowie lub fachowcy spoza sejmu... Ich rolą jest wykonywanie poleceń Sejmu. Jak są za to rozliczani przez Sejm (np. dymisjami) to nas jako wyborców NIE OBCHODZI!!! i nie mamy na to żadnego wpływu i NIE MUSIMY!!! Obywatele OCENIAJĄ SEJM JAKO CAŁOŚĆ za jakość sprawowania rządów w minionym okresie. Ta ocena to WYBORY do następnego parlamentu. Czy na studiach nie podają podstawowej wiedzy??? Czy raczej podają, a nie wszyscy rozumieją o co chodzi??? Co przemawia przez tego dobrze odżywionego, nowego posła??? Na pewno nie wiedza... Najpewniej automarketing...
g
gość
Wójcikowski ma rację! Mandatów poselskich powinni zrzec się WSZYSCY POSŁOWIE, bo to ONI sprawują pieczę nad CAŁĄ WŁADZĄ WYKONAWCZĄ, czyli są jej najwyższym ogniwem. Jak to tak równocześnie władza ustawodawcza i wykonawcza?

Idąc tym tokiem rozumowania należy spytać: dlaczego do realizacji artykułu 236 Konstytucji została zobowiązana władza wykonawcza, a nie władza ustawodawcza?

Szkoda, że pan doktor (jakich nauk) dopiero dziś zajrzał do Konstytucji. Gdyby uczynił to trochę wcześniej, to łatwiej by mu było pojąć różnicę między kontrolowaniem finansów państwa, a KONTROLOWANIEM organów niższych przez organy WYŻSZE w ich naturalnej hierarchii. No i może by mu się udało jako tako pojąć sens Konstytucji W OGÓLE.
Wróć na i.pl Portal i.pl