Wójcikowski chciałby, żeby prezydent Andrzej Duda rozważył zmianę w ustawie i wprowadził „dobry obyczaj” nie łączenia mandatu posła z członkostwem w Radzie Ministrów. Tym samym, jeśli posłowie lub senatorowie zdecydują się sprawować władzę wykonawczą, powinni zrzec się mandatu.
Poseł zadaje w petycji szereg pytań, powołując się na Konstytucję. Jednym z nich jest wskazanie intencji dokumentu, który głosi, że Polska powinna być państwem prawa. "Co jednak, jeśli duch prawa stoi w jawnej sprzeczności z jego literą?" - stawia pytanie poseł ruchu obywatelskiego.
Powołując się art. 10 Konstytucji, Wójcikowski stwierdza, że jest w nim mowa o rozdziale władz ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, a w art. 103 zabrania się łączenia mandatu poselskiego ze stanowiskami prezesa NBP, NIK, rzecznika praw obywatelskich, itd. z wyjątkiem członkostwa w Radzie Ministrów.
W następnym akapicie petycji, Wójcikowski zwraca uwagę, że według prawa Sejm sprawuje kontrolę nad działalnością Rady Ministrów i zadaje kluczowe pytanie: "Dlaczego poseł, członek organu kontrolującego, może być jednocześnie ministrem, czyli członkiem organu kontrolowanego? Jak można jednocześnie być kontrolującym i kontrolowanym?"
Jest to według posła z Piotrkowa Trybunalskiego jawny konflikt interesów i tożsamości. Z bycia sędzią w swojej sprawie wynika samowola i bezkarność, co zdaniem Wójcikowskiego jest źródłem niszczenia państwa i powodem obniżania zaufania obywateli do jego organów.
Według autora petycji do prezydenta Dudy, mimo trudności ze zmianą Konstytucji, już teraz można wypracować nowe, lepsze standardy niż określone w jej ramach. "Pańskie decyzje mogą stać się przecież wzorem dla nowych uregulowań, gdy przyjdzie na nie czas" - pisze Wójcikowski i prosi o to, by prezydent wpłynął swoim autorytetem i ustanowił dobry obyczaj nie łączenia mandatu posła z członkostwem w Radzie Ministrów.
***
Wybrany z "jedynki" w Piotrkowie Trybunalskim poseł Kukiz'15, od roku 2001 r. pracuje na stanowisku adiunkta na Uniwersytecie Łódzkim i Politechnice Łódzkiej. Ukończył studia ekonomiczne i informatyczne na UŁ, a następnie doktoryzował się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w łódzkim oddziale, a także Stowarzyszenia Księgowych Polskich. W 2008 powołał do życia Fundację Aurea Libertas z siedzibą w Łodzi. Fundacja zajmuje się promowaniem świadomości patriotycznej i ekonomicznej.
W 2011 roku został zaproszony do grona ekspertów ekonomicznych Fundacji Republikańskiej. W 2013 roku został zaproszony przez Jarosława Kaczyńskiego do udziału w programie „Alternatywa” w zakresie zespołu ekspertów „Teraz rodzina”. Działa także aktywnie w wielu lokalnych stowarzyszeniach i organizacjach społecznych. Najważniejsze z nich to Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im Św. Ojca Pio w Tomaszowie Mazowieckim oraz w stowarzyszenie Prawy i Samorządny Powiat Tomaszowski.