Posiedzenie Sejmu. Na sali były Barbara Kamińska i Roma Wąsik, posłowie PiS śpiewali hymn, trwa dyskusja nad budżetem

Damian Kelman
Damian Kelman
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek po godzinie 10 rozpoczęło się przełożone II posiedzenie Sejmu X kadencji. W planach jest m.in. sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2024 rok. Na galerii sejmowej pojawiły się żony osadzonych w więzieniach polityków PiS – Mariusza Kamińskiego oraz Macieja Wąsika. Politycy PiS wyrażają solidarność z kolegami partyjnymi, przebywającymi w zakładach karnych.

Spis treści

Posłowie PiS solidarni z Maciejem Wąsikiem i Mariuszem Kamińskim

Zdjęcie Romy Wąsik oraz Barbary Kamińskiej, siedzących na miejscach dla publiczności zamieścił między innymi dziennikarz portalu gazeta.pl Jacek Gądek.

Z kolei posłowie PiS przyszli z wpinkami oraz koszulkami wyrażającymi solidarność z Wąsikiem oraz Kamińskim.

Szef klubu parlamentarnego Mariusz Błaszczak powitał osobiście żony polityków.

– Dziękujemy że tu jesteście, jesteśmy z wami! Zwyciężymy – powiedział były szef MON.

PiS domaga się informacji na temat „bezprawnego uwięzienia Kamińskiego i Wąsika” oraz „zamachu na prokuraturę”. Posłowie partii opozycyjnej wstali i zaczęli klaskać i krzyczeć „uwolnić posłów”. O 10:25 marszałek Szymon Hołownia zarządził 10 minut przerwy, gdyż nie mógł prowadzić obrad.

„Mazurek Dąbrowskiego” na obradach Sejmu

W tym samym czasie politycy PiS zaintonowali odśpiewanie hymnu państwowego, a następnie zaczęli krzyczeć „Precz z komuną!”. Na nagraniach opublikowanych w sieci widać, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz nie wstał podczas „Mazurka Dąbrowskiego”.

Poseł Konfederacji Michał Wawer zgłosił wniosek o odroczenie obrad i rozpoczęcie dyskusji na temat „resetu konstytucyjnego” w sprawie sądownictwa, jednak większość zagłosowała przeciw.

Po zamieszaniu związanym z sytuacją Kamińskiego i Wąsika, rozpoczęła się debata nad sprawozdaniem dotyczącym projektu ustawy budżetowej na rok 2024 roku. Prowadzenie obrad przejął wicemarszałek Krzysztof Bosak.

Przeniesione 2. posiedzenie Sejmu

Na dni 16-17 stycznia zaplanowano 2. posiedzenie Sejmu. Obrady pierwotnie miały się odbyć tydzień wcześniej, jednak prezydium Sejmu podjęło decyzję o przeniesieniu posiedzenia Sejmu.

Powody przełożenia podczas konferencji prasowej wyjaśniał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

„Moim zadaniem, i to mówiłem Prezydium Sejmu, które podzieliło moją argumentację, jest dbanie o powagę Sejmu, o spokój społeczny, bo on jest absolutnie fundamentalnie najważniejszą dzisiaj dla nas wartością (...) To, co dzieje się w tym tygodniu, to sytuacja głębokiego kryzysu konstytucyjnego. Spór partyjny, który wokół tego rozgorzał, nie daje gwarancji, że w tym tygodniu, tak gorącym, obfitującym w różnego rodzaju rozstrzygnięcia, decyzje, awantury, doniesienia będzie przebiegał spokojnie” – mówił Hołownia, odnosząc się m.in. do wtargnięcia do Pałacu Prezydenckiego i aresztowania posłów Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego.

2. posiedzenie Sejmu będzie znacznie krótsze od pierwszego, które rozłożone było na cały listopad i grudzień. Tym razem posłowie spotkają się tylko we wtorek i w środę. Kolejne, 3. posiedzenie, zaplanowano natomiast już na 18 stycznia 2024 roku.

Nad czym będą obradować posłowie?

W porządku obrad, podczas 2. posiedzenia Sejmu, zawarto trzy punkty:

  • sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2024 - sprawozdawca poseł Zofia Czernow;
  • sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o rządowym projekcie ustawy budżetowej na rok 2024 - sprawozdawca poseł Janusz Cichoń;
  • sprawozdanie Komisji Ustawodawczej o poselskim projekcie uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r. - sprawozdawca poseł Urszula Nowogórska.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl