Postępowanie w sprawie przeprowadzenia audytu CPK unieważnione

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 7 lat
Postępowanie w sprawie przeprowadzenia audytu Centralnego Portu Komunikacyjnego zostało unieważnione. Informację przekazała posłanka Paulina Matysiak powołując się na pismo Marcina Jędrasika z CPK.

Postępowanie ws CPK unieważnione

Paulina Matysiak z Lewicy za pośrednictwem swojego profilu na platformie X (wcześniej Twitter) poinformowała o decyzji, jaką podjętą w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Jak przekazała, powołując się na pismo podpisane przez Marcina Jędrasika, dyrektora biura zakupów CPK, postępowanie w sprawie audytu CPK zostało unieważnione.

"Postępowanie w sprawie przeprowadzenia audytu w zakresie weryfikacji i oceny harmonogramów Spółki Centralny Port Komunikacyjny dla części lotniskowej oraz kolejowej (w zakresie linii kolejowych tzw. „Y”) zostało UNIEWAŻNIONE!" - napisała na X.

Komunikat ws. audytu CPK

W treści komunikatu nie podano szczegółów podjęcia takiej decyzji przez osoby decyzyjne.

"Działając w imieniu Zamawiającego - Centralnego Portu Komunikacyjnego Sp. z o.o., na podstawie Rozdziału XIV ust. 1 Ogłoszenia, zawiadamiam o unieważnieniu Postępowania" - przekazał Jędrasik.

Kontrowersje ws. audytu

Pod koniec stycznia Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK poinformował o rozpoczęciu audytu CPK.

"Na jego podstawie będziemy przedstawiać rekomendacje dla Rady Ministrów, jeśli chodzi o projekt CPK albo poszczególnych jego elementów" - mówił wówczas minister w rozmowie z PAP-em.

Cała ocena projektu miała zostać podzielona na osiem części, co było szeroko komentowane przez ekspertów. Jeszcze więcej kontrowersji wzbudziło wyłonienie pierwszego audytora.

Zwracano uwagę na doświadczenie, ponieważ konsorcjum otrzymało zerwo punktów w zakresie "doświadczenia eksperta (...) w zakresie inwestycji kolejowych". Sprawę skomentował m.in. Maciej Wilk, ekspert lotniczy, który aktywnie udziela się w mediach ws. Centralnego Portu Komunikacyjnego.

"Jest rzeczą absolutnie zatrważającą, że przyszłość strategicznego projektu o budżecie 155 mld zł (Faza 1 do 2030 r. - lotnisko + kolejowy Y), nad którym przez ostatnie lata pracował sztab wysokiej klasy specjalistów, powierzona zostaje trzem firmom-krzakom, które w 2022 miały w sumie: 4,78 mln zł przychodów ze sprzedaży; 3,19 mln zł kapitału własnego; 229 tys. zł zysku netto i ok. 20 pracowników" – przekazał Wilk na platformie X

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl