Postępuje paraliż w wymiarze sprawiedliwości. Sądy zaczynają podważać decyzje prokuratora Barskiego. Procesy nie mogą ruszyć

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Sądy zaczynają podważać decyzję prokuratora Barskiego.
Sądy zaczynają podważać decyzję prokuratora Barskiego. Fot. Karolina Misztal
- Działania Prokuratora Generalnego mogą doprowadzić do paraliżu prokuratury. Powołanie Jacka Bilewicza na p.o. Prokuratora Krajowego może spowodować, że postępowania prowadzone przez prokuraturę mogą być podważone - informowali pod koniec stycznia w specjalnym oświadczeniu zastępcy Prokuratora Generalnego. Okazuje się, że ich słowa zaczynają znajdować potwierdzenie. Dotarliśmy bowiem do protokołu jednej z rozpraw, gdzie sędzia podważył obecność na sali asesora, który nominację otrzymał jeszcze w 2022 r. z rąk Dariusza Barskiego. Wobec tego proces nie ruszył.

Przypomnijmy, że pod koniec stycznia dotarliśmy do komunikatu Prokuratury Krajowej, pod którym podpisali się zastępcy Prokuratora Generalnego: Krzysztof Sierak, Michał Ostrowski, Robert Hernand, Beata Marczak, Krzysztof Urbaniak, Tomasz Janeczek i Andrzej Pozorski. Według podpisanych pod nim prokuratorów "zarządzenie Prokuratora Generalnego z dnia 23 stycznia 2024 r. jest sprzeczne z przepisami ustawy Prawo o prokuraturze, która wyraźnie wskazuje na wyłączne kompetencje Prokuratora Krajowego, którym jest Dariusz Barski, a nie przewiduje natomiast żadnych kompetencji p.o. Prokuratora Krajowego, ponieważ zgodnie z ustawą taka funkcja nie istnieje".

- Konsekwencją tej decyzji Prokuratora Generalnego będzie możliwość zakwestionowania ważności wszystkich decyzji podejmowanych przez prokuratora Jacka Bilewicza, a także decyzji osób działających z jego upoważnienia. Kwestionowana zostanie także skuteczność powoływania prokuratorów, a co za tym idzie – również skuteczność ich decyzji. Nadto sytuacja ta, może doprowadzić do sparaliżowania prokuratur w całym kraju wobec działań podejmowanych przez strony procesowe, m.in. kwestionowane mogą być na przykład postanowienia o tymczasowym aresztowaniu, przedłużeniu śledztw, umorzeniu postępowań czy decyzje dotyczące kontroli operacyjnych. Może to powodować nieodwracalne negatywne skutki dla osób pokrzywdzonych, a także poważnie zagrażać międzynarodowym działaniom służb specjalnych wymierzonym w zorganizowane grupy przestępcze, cyberprzestępczość, handel ludźmi czy terroryzm

- pisali wówczas zastępcy PG.

Czeka nas paraliż śledztw i procesów?

Wszystko wskazuje na to, że do pewnego rodzaju paraliżu zaczyna już dochodzić. Portal i.pl dotarł bowiem do protokołu z jednej z rozpraw w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu. Proces, który miał rozpocząć się 21 lutego br. dotyczył obcokrajowca, który znajdując się pod wpływem środka odurzającego prowadził samochód. Sprawa jednak nie mogła ruszyć, a wszystko przez zmiany w prokuraturach.

- Asesor prokuratury rejonowej na pytanie sędziego oświadcza, że otrzymał nominację w dniu 5 września 2022 r. z rąk Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego. Przewodniczący oświadcza, że z uwagi na pojawiające się wątpliwości związane ze skutecznym wręczeniem nominacji asesorskich prokuratorskich przez prokuratora w stanie spoczynku Dariusza Barskiego, nie jest możliwe otworzenie przewodu sądowego w sprawie, w której postępowanie przygotowawcze miało formę śledztwa, a więc obecność prokuratora jest obowiązkowa

- czytamy w protokole z rozprawy.

Jeden sąd kwestionuje Barskiego, inny decyzje Bilewicza

Okazuje się także, że są już także przypadki kwestionowania przez sądy decyzji podejmowanych przez prokuratorów niewłaściwie obsadzonych przez nową władzę. I tak np. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił wniosek nowego Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie ws. przedłużenia aresztu dla przestępcy. Powód? Z ustaleń portalu wPolityce.pl wynika, że chodzi o brak umocowania nowego p.o. Prokuratora Krajowego i jego decyzji.

- Jedyną osobą mogącą aktualnie skutecznie wykonywać uprawnienia, zadania i kompetencje przysługujące Prokuratorowi Krajowemu jest prokurator Dariusz Barski - cytuje portal uzasadnienie sądu. - W dniu 15 lutego 2024 roku prokurator Jacek Bilewicz powierzył występującemu z wnioskiem o przedłużenie tymczasowego aresztowania prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu pełnienie funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie. (...) powierzenie prokuratorowi Tomaszowi Nowickiemu funkcji Zastępcy Prokuratora Regionalnego w Warszawie jako jaskrawie sprzeczne z prawem nie mogło okazać się skuteczne - zdecydował sędzia.

Źródło: i.pl, wpolityce.pl

jg

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl