Procesy od milionów lat
Tak zwana szczelina wschodnioafrykańska powstała mniej więcej 22 miliony lat temu, ale wykazywała aktywność w ciągu ostatnich kilku dekad. Pęknięcie pojawiło się wzdłuż pustyń Etiopii w 2005 roku i poszerza się w tempie jednego cala rocznie.
Jest to wynikiem oddalania się od siebie dwóch płyt tektonicznych, ale dokładny mechanizm nie był wówczas w pełni zrozumiały. Nowsze badanie wykazało, że masowe wyrzucanie przegrzanej skały z jądra naszej planety powiększa szczelinę.
Co to oznacza? Somalia i połowa Etiopii, Kenii oraz Tanzanii utworzą nowy kontynent.
Naukowcy są w kropce
- Nie wiemy, czy ta szczelina będzie się powiększała w obecnym tempie, aby ostatecznie otworzyć basen oceaniczny, taki jak Morze Czerwone, aby następnie dążyć do czegoś znacznie większego, jak mała wersja Oceanu Atlantyckiego - zastanawia się Ken Macdonald z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara.
Pęknięcie o długości 43 km, które pojawiło się w 2005 roku, już wskazuje na pojawienie się nowego morza w pobliżu Etiopii.
Macdonald powiedział, że wierzy, że w przyszłości te pęknięcia będą większe.
Geolog David Adede dodaje, że szczelina była wypełniona popiołem wulkanicznym, ale ulewne deszcze zmyły materiał i odsłoniły pęknięcie.
Miejscowi twierdzili jednak, że stało się to nagle i szybko, niektórzy nawet mówili, że ziemia się trzęsie.
Naukowcy uważają, że szczelina powiększa się, ponieważ dwie płyty tektoniczne oddalają się od siebie - somalijska na wschodzie i nubijska na zachodzie. Ruch dwóch płyt tektonicznych zaobserwowali w 2004 roku naukowcy z Delft University of Technology w Holandii, którzy stwierdzili, że pęknięcie powiększa się o kilka milimetrów rocznie.
A rozciąga się ono od Zatoki Adeńskiej na północy do Zimbabwe na południu i jest serią głębokich dolin, stromych skarp i wulkanicznych szczytów.
Cechą geologiczną jest ciągły proces pękania kontynentów, w którym skorupa ziemska stopniowo się rozdziela.
Według Londyńskiego Towarzystwa Geologicznego pęknięcie prawdopodobnie powstało z powodu ciepła płynącego z astenosfery – gorętszej, słabszej górnej części płaszcza Ziemi – między Kenią a Etiopią.
Nowe badanie przeprowadzone przez Virginia Tech potwierdziło te spekulacje.

lena