
Centralny Port Komunikacyjny poinformował, że Komisja Europejska przyznała spółce pieniądze na projekt zbudowania strategicznej 140 – kilometrowej linii Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią. Dofinansowanie opiewa na 64 miliony euro, czyli około 290 milionów złotych.
Komisja Europejska przyznała spółce Centralny Port Komunikacyjny dofinansowanie w wysokości ok. 290 mln zł, czyli prawie 64 mln euro, z instrumentu CEF Łącząc Europę na opracowanie projektu budowlanego dla strategicznej linii Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią. Nowy, 140-kilometrowy, odcinek KDP dwukrotnie skróci czas przejazdu między tymi dwoma miastami, włączając lotnisko CPK w sieć kolejową – poinformował rzecznik CPK.
Pieniądze zostaną przekazane na opracowanie pełnej dokumentacji projektowej. Jest ona niezbędna, aby do rozpocząć budowę dwóch odcinków linii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Nowe linie w Polsce. Gdzie się znajdą?
Pierwszy z nich, będzie się zaczynał w Warszawie Zachodniej i będzie prowadził do skrzyżowania z linią kolejową nr 11 (LK11) na obszarze planowanego węzła CPK. Drugi zaś, będzie prowadził od skrzyżowania z LK11 do stacji kolejowej Łódź Niciarniana. Projekt ten został oceniony na 350 milionów złotych. Dofinansowanie Komisji Europejskiej stanowi 85 procent. Zdaniem Marcina Horały, czyli pełnomocnika rządu do spraw CPK:
Lotnisko CPK wraz z nową linią KDP między Warszawą i Łodzią stanowią ważny element transeuropejskiej sieci TEN-T, czyli strategicznej unijnej infrastruktury transportowej. To bardzo dobra wiadomość, że Komisja Europejska konsekwentnie utrzymała ją na liście swoich priorytetów, które będą dofinansowywane ze środków wspólnotowych – zaznaczył Marcin Horała.
Dokumentacja dla odcinka Warszawa-CPK jest przygotowywana od listopada ubiegłego roku, przez konsorcjum Biura Projektów „Metroprojekt” i Sud Architekt Polska. Drugi fragment, ten do Łodzi jest projektowany przez konsorcjum firm Egis Poland, Egis Rail i Jaf–Geotechnika. Koleje będą mogły poruszać się na tej linii z prędkością do nawet 250 km/h. Celem jest osiągnięcie prędkości, nawet 350 km/h. Czas podróży z Warszawy do Łodzi skróci się do ok. 45 minut.
Źródło: CPK