Potężny orkan Darcy dał popalić Europie. Paraliż na drogach, odwołane loty, zamknięte szkoły

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
Andrew Matthews/Press Association/East News
Spora część Europy w uścisku orkanu Darcy. Nękają nas silne wiatry i obfite opadu śniegu. Tak będzie jeszcze przez wiele dni.

Potężny orkan Darcy pokazał sporej części Eurpy swoją moc. Holandię nawiedziła pierwsza burza śnieżna od dziesięciu lat, w większej część północnej Europy panują dokuczliwe mrozy.

Wiele ośrodków szczepień przeciw koronawirusowi zamknięto w Holandii z powodu ekstremalnych warunków. Transport został zakłócony, a połączenia kolejowe z Niemcami, zawieszono.

Obowiązuje w Holandii ostrzeżenie pogodowe „Code Red”, co oznacza, że prędkość wiatru dochodzi do 90 km na godz. i jest „przenikliwe zimno”. Lotnisko w Eindhoven zamknięto, samoloty przekierowano do Niemiec, a lotnisko Schiphol w Amsterdamie ostrzegło, że będą opóźnieniami.

Portal pogodowy Weer.nl, twierdzi, że połączenie silnych wiatrów i obfitych opadów śniegu spełnia definicję burzy śnieżnej. To pierwsze takie zjawisko od dłuższego czasu: ostatnia burza śnieżna miała miejsce w styczniu 2010 r.

W Niemczech przez które przetacza się niż Tristan, spadła temperatura i są zawieje śniegowe. W niektórych miejscach spadło ponad 30 cm śniegu, co spowodowało duże zakłócenia na autostradach ruchu oraz podróże koleją w najbardziej zaludnionym landzie Nadrenia Północna-Westfalia. W niektórych częściach południowej Bawarii zamknięto szkoły.

Orkan Darcy daje się również mocno we znaki mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Najtrudniejsza sytuacja jest w tej chwili w Anglii i Szkocji. Duże, jak na brytyjskie warunki opady śniegu sprawiły, że wiele dróg trzeba było pozamykać, na innych powstają ogromne zatory. Na Wyspach, podobnie jak w Holandii, trzeba było z powodu zawieruchy zimowej pozamykać punkty szczepień przeciwko Covid-19. Taka sytuacja, jak oceniają synoptycy, potrwa mniej więcej do końca tego tygodnia. Z powodu zakłóceń niektóre szkoły w południowo-wschodniej części Anglii zamknięto

W Belgii opady śniegu były mniej dotkliwe, dokuczają za to oblodzone drogi i teraz wszyscy przygotowują się na zbliżający się gwałtowny spadek temperatury. Trudna jest sytuacja w środkowych i wschodnich rejonach Czech. Obfite opadu śniegu i silny wiatr doprowadziły do paraliżu wielu tras. Natomiast w kilku rejonach Ukrainy ograniczono ruch największych ciężarówek, obawiając się kompletnego paraliży dróg. Mieszkańcom dużych miast zaleca się zrezygnowanie z używania swoich samochodów.

Francja z kolei przeżywa lokalne powodzie i podtopienia, głównie w południowej i zachodniej części kraju. Groźna jest Sekwana w Paryżu i Marna na wielu odcinkach, gdzie poziom wód przekroczył nawet stany alarmowe.
Spadki temperatur i zwiększone zapotrzebowanie na energie elektryczna odczuli Szwedzi. Kraj, który przechodzi na zieloną energię odczuwa brak prądu, gdyż wiatraki i panele słoneczne produkują w tym czasie mniej energii. Dlatego Szwedzi musieli się „przeprosić” z brudną energią, wytwarzaną z węgla, importując ją z krajów Unii Europejskiej, w tym z Polski.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl