Powolny i duży, a sieje postrach wśród Rosjan. Bayraktar TB-2

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Wymyślony i wyprodukowany w Turcji, używany od kilku lat w różnych wojnach, wykazał się wyjątkową skutecznością w niszczeniu rosyjskiego uzbrojenia. Obecna wojna na Ukrainie to pokaz jego skuteczności i zarazem kompromitacji sztandarowych produktów rosyjskiej zbrojeniówki: systemów obrony powietrznej.

„Taktyczny system powietrzny” klasy MALE. 650 kg wagi, 12 m rozpiętości skrzydeł, 6 m długości. Wyposażony w nowoczesny system obserwacyjno-rozpoznawczy. Ale przede wszystkim uzbrojony w kierowane pociski rakietowe różnego kalibru. Najbardziej z tych przeciwpancernych, siejących spustoszenie w szeregach różnych armii korzystających z ciężkiego sprzętu produkcji sowieckiej i rosyjskiej. Ukraińcy użyli go w celach bojowych po raz pierwszy 26 października 2021 na froncie w Donbasie. Znad terytorium kontrolowanego przez siły ukraińskie wystrzelił niewielki (22 kg) pocisk kierowany laserem, który zniszczył jedną z haubic „separatystów”. Rzecznik Kremla oświadczył, że używanie takiej broni nie przyczyni się do osiągnięcia pokoju w Donbasie. Odezwało się też niemieckie MSZ, krytykując Ukrainę za wykorzystanie drona. Choć akurat działania dronów porozumienia mińskie nie zakazywały. W przeciwieństwie do haubic kalibru 122 mm – a taką właśnie Ukraińcy zniszczyli.

Do niedawna nie brakowało opinii, że tureckie drony są skuteczne w konfrontacji z rosyjskimi/sowieckimi systemami obrony powietrznej tylko dlatego, że broń ta jest w rękach sojuszników Moskwy, czy generalnie krajów trzecich, a nie samej armii rosyjskiej. Sugerowano, że systemy przeciwlotnicze na uzbrojeniu regularnego rosyjskiego wojska, działające w ramach systemów całej armii, choćby pod osłoną rosyjskich systemów walki radioelektronicznej, zintegrowane z pozostałymi komponentami armii, będą bez porównania skuteczniej bronić się przed tą bronią. Okazało się, że to kolejny mit związany z rzekomą potęgą rosyjskiego wojska. Wojna na Ukrainie pokazuje, że tureckie drony Bayraktar TB-2 i w warunkach takiego konfliktu radzą sobie doskonale z przeciwnikiem.

Zabójca Pancyrów

Nie wiadomo, ile dokładnie dronów tego typu posiada Ukraina. Po raz pierwszy zakupiła sześć takich taktycznych bezzałogowych statków powietrznych (UAV) od Turcji w ramach umowy o wartości 69 mln dolarów w 2019 roku. Ale obecnie ma ich prawdopodobnie dużo więcej. Kijów, Ankara i producent dronów (spółka Baykar) odmawiają informacji o dokładnej liczbie tej broni dostarczonej na Ukrainę. Każdy system Bayraktar TB-2 składa się z sześciu dronów, dwóch naziemnych stacji kontroli oraz powiązanego sprzętu pomocniczego, więc początkowy zakup dotyczył jednego kompletnego systemu. Drony mają zasięg do 300 kilometrów, działają do dwudziestu siedmiu godzin i mogą przenosić do czterech pocisków kierowanych laserowo.

Pierwsze doniesienia o użyciu przez Ukrainę dronów Bayraktar TB-2 przeciwko siłom rosyjskim pojawiły się 27 lutego. Ukraiński generał Serhij Szaptala udostępnił na Twitterze nagranie wideo, na którym widać, jak TB-2 trafia w rosyjski system rakietowy ziemia-powietrze Buk w pobliżu miasta położonego około stu kilometrów na północny zachód od Kijowa.

Ukraine in Turkey on Twitter: "#Ukrayna Genelkurmay Başkanı - Maşallah #Bayraktar TB2 SİHA’larına https://t.co/54ei1kyed6"
#Ukrayna Genelkurmay Başkanı - Maşallah #Bayraktar TB2 SİHA’larına https://t.co/54ei1kyed6. 27 Feb 2022
twitter.com

Z ogólnie dostępnych źródeł (OSINT) można wnioskować, że do tej pory zneutralizowano co najmniej 32 rosyjskie systemy rakietowe ziemia-powietrze (dane armii ukraińskiej mówią o 43). Z tego 15 zostało zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku uderzeń ukraińskich. Z tego dziewięć to ofiary Bayraktarów. W sumie tureckie drony zapewniły około 30 proc. wszystkich zniszczeń rosyjskich systemów rakietowych ziemia-powietrze. Co ważne, wśród ich skalpów jest system Tor-M2, który podobno został zmodernizowany specjalnie z myślą o misjach przeciwdronowych. Ale główną ofiarą TB-2 są systemu Pancyr.

Ukraińska taktyka

Ukraińska armia wykorzystuje drony bojowe Bayraktar TB-2 w inny sposób, niż robił to Azerbejdżan podczas II wojny karabaskiej (2020). Różnica ta jest najbardziej widoczna w priorytetach wyznaczania celów – wskazuje Can Kasapoglu w analizie dla Jamestown Foundation. Podczas gdy Azerbejdżan atakował głównie armeńskie siły pancerne, artylerię, obronę powietrzną i koncentracje wojsk (armia armeńska w starciu z dronami straciła setki sztuk uzbrojenia, od czołgów T-72, po systemy przeciwlotnicze, w tym S-300), Ukraińcy atakują przede wszystkim już i tak przeciążone rosyjskie linie logistyczne.

Według stanu na dzień 16 marca, na liście zniszczonych celów Bayraktarów, jeśli chodzi o sprzęt bojowy do walki lądowej, są tylko dwa bojowe wozy piechoty i sześć sztuk artylerii (pięć dział holowanych kalibru 152 mm i jeden system MLRS, czyli wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa BM-27 Uragan kalibru 220 mm). Ale jednocześnie, aż 24 pojazdy kołowe zaopatrzenia i dwa pociągi z paliwem. Skąd ta różnica? „Wybór celów logistycznych przez Ukrainę jest logiczny: w przypadku drugiej wojny karabaskiej wojska azerbejdżańskie prowadziły ofensywę, starając się wyeliminować jak największą siłę ognia Ormian, aby przygotować grunt pod dalszy atak naziemny; natomiast Ukraina broni się przed dużym, groźnym przeciwnikiem, który jednak cierpi z powodu niewystarczającej logistyki i słabego morale. Ogólnie rzecz biorąc, cysterny z paliwem i ciężarówki z żywnością są bardziej odpowiednim celem dla ukraińskich dronów niż rosyjskie systemy broni lądowej” - pisze Kasapoglu. Inna sprawa, to ataki TB-2 na rosyjskie systemy obrony powietrznej. Sukcesy tureckich dronów w starciach z systemami obrony powietrznej produkcji sowieckiej i rosyjskiej, w tym z wysokiej klasy modelami, takimi jak Pancyr, trafiły już na pierwsze strony gazet, a w ostatnich latach miały miejsce na wielu frontach, od Syrii, przez Libię po Kaukaz.

Nieskuteczni Rosjanie

Drony obecnej generacji, takie jak Bayraktar TB-2, są podatne na ataki systemów obrony powietrznej, ataki z powietrza i wojnę elektroniczną. Bayraktary TB-2 są powolne, duże, nisko latające i sterowane radiowo, co czyni je stosunkowo łatwym celem dla bardziej zaawansowanych, wielowarstwowych systemów obrony powietrznej i wojny elektronicznej. Do tej pory niewiele wskazywało na to, że Bayraktar TB-2 lub jakikolwiek inny dron obecnej generacji może skutecznie walczyć ze zmodernizowaną, zintegrowaną obroną przeciwlotniczą, którą dysponuje Rosja.

Dron o rozpiętości skrzydeł 12 m, z różnymi częściami metalowymi i obracającym się śmigłem nie może być niewykrywalny dla radarów. W związku z tym jednym z wyjaśnień sukcesu tureckich dronów w walce z rosyjskimi mobilnymi systemami rakietowymi ziemia-powietrze może być fakt, że nawet współczesne rosyjskie systemy konstrukcyjne czerpią technologicznie z okresu późnego ZSRR. Systemy te nie są przystosowane do przechwytywania bezzałogowych samolotów napędzanych silnikami tłokowymi i poruszających się z niewielką prędkością – uważa autor analizy w Jamestown Foundation. Bayraktar TB-2 nie jest oczywiście niepokonany. Rosjanie mogą przechwytywać i zestrzeliwać tureckie drony na Ukrainie. Jednak stosunek liczby zestrzeleń dronów do liczby zniszczonych celów jest i tak bardzo korzystny dla Ukrainy. To pokazuje, jak bardzo niebezpiecznym dla Rosjan systemem jest Bayraktar TB-2. To realny atut bojowy, który może też wzmocnić wschodnią flankę NATO. W maju ub.r. polski rząd ogłosił, że pozyska 24 systemy Bayraktar TB-2. Pierwsza dostawa ma dotrzeć już w tym roku. Polska to pierwszy kraj NATO, oprócz Turcji, który będzie miał na uzbrojeniu te drony.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl