Powrót do papierowych dzienniczków. Głos rozsądku podpowiada, że nie wszystko musi być cyfrowe

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Podczas gdy w Polsce prężnie rozwijają się plany cyfryzacji szkolnictwa, kolejne kraje zakazują szkołom korzystania z telefonów nawet w celach dydaktycznych lub – tak jak na przykład Włosi – wycofują się z niektórych rozwiązań cyfrowych. Włoski resort edukacji zalecił powrót do papierowych dzienniczków ucznia, uznając to za przejaw zdrowego rozsądku.

Spis treści

Powrót do papieru

Minister oświaty Giuseppe Valditara wydał zalecenie, aby w szkołach podstawowych i gimnazjach we Włoszech stosować tradycyjne, papierowe dzienniczki ucznia do ręcznego zapisywania prac domowych.

– Dzienniczek ucznia zapisywany ręcznie to przejaw zdrowego rozsądku – ocenił Valditara.

Minister zaapelował również: „Promujmy naukę włoskiego, przywróćmy kontakt z papierem i długopisem”. Według niego, ważne jest, aby uczono także gramatyki i składni od szkoły podstawowej.

dziewczyna prezentuje stopień w zeszycie
Tęsknota za papierowym dzienniczkiem to przejaw rozsądku czy siła sentymentu? freepik.com

Argumenty przeciwko urządzeniom elektronicznym

Minister Valditara ostrzegł: „W przeciwnym razie dojdzie do tego, że uczniowie nie będą rozumieli tego, co czytają i będą pisać tylko drukowanymi literami albo w ogóle nie będą umieli pisać”. Wyjaśnił, że celem jego rekomendacji jest nie tylko zmniejszenie rozproszenia uczniów, ale także ćwiczenie pamięci oraz rozwijanie zdolności poznawczych. Powołał się na wyniki badań międzynarodowych, które wskazują, że nadmierne użycie urządzeń elektronicznych w klasie może negatywnie wpłynąć na naukę, umiejętności interakcji oraz zdolności społeczne uczniów.

Zakaz używania telefonów komórkowych

Wcześniej minister Valditara wprowadził rozporządzenie, na mocy którego od najbliższego roku szkolnego w szkołach podstawowych i gimnazjach będzie obowiązywał zakaz używania telefonów komórkowych w klasie, także w celach dydaktycznych.

– Uważam, że z telefonem nie ma dobrej dydaktyki – oświadczył szef resortu włoskiej edukacji i dodał – To oczywiście nie oznacza zakazu korzystania z tabletu czy z komputera, ale należy ich używać pod kierunkiem nauczyciela.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl