Józef Śmiech, pseudonim Ciąg, to dowódca partyzantki na Zamojszczyźnie. Odznaczono go dwukrotnie Krzyżem Walecznych, był też Kawalerem Orderu Virtuti Militari.
Nieposzlakowaną opinię bohatera miał do 2008 r., gdy światło dzienne ujrzał artykuł dr. Krzysztofa Tochmana z IPN-u.
Historyk napisał, że po pobycie w więzieniu w latach 1946-56 i ponownym aresztowaniu w 1957 roku w „Ciągu” dokonała się przemiana.
Miał się stać tzw. Kontaktem Operacyjnym i Osobowym Źródłem Informacji, czyli OZI. Zdaniem Tochmana, Józef Śmiech był „niebezpiecznym konfidentem reżimowej bezpieki” do ostatnich chwil życia.
Film, który czeka właśnie na premierę, powstał z inicjatywy zamojskiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej. AK-owcy nie ukrywają, że dla nich „Ciąg” jest bohaterem. Podkreślają jednak, że film nie będzie narzucał widzowi interpretacji.
Reżyserię powierzono Magdalenie i Rafałowi Kołodziejczykom, którzy już we wstępnych rozmowach postawili warunek, że nie będą zmuszeni w jakikolwiek sposób oceniać „Ciąga”.
- I taką gwarancję dostaliśmy - zapewnia Magdalena Kołodziejczyk.
W powstanie filmu, głównie zbieranie dokumentacji, zaangażowany był m.in. wiceprezes zamojskiego okręgu ŚZŻAK Andrzej Jaroszyński, spokrewniony z „Ciągiem”.
- W mojej głowie nie cichną ostatnie słowa wujka skierowane do mnie przed śmiercią w 82 roku... „dasz radę Andrzej, Polska będzie wolna” - wspomina wiceprezes Jaroszyński. Jednocześnie podkreśla, że dokumenty o Śmiechu zaczął gromadzić już po publikacji dr. Tochmana.
Premiera filmu o Józefie Śmiechu odbędzie się w Klubie Batalionowym w Zamościu. Miejsca rezerwować można pod numerem: 261 181 224.
Zobacz też: Ambasador Izraela: Spór, który wybuchł, jest triumfem nazizmu, który chciał doprowadzić do walki pomiędzy narodami (x-news)
POLECAMY WASZEJ UWADZE:
Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!